Zpravodajství

Srbsko zvýšilo odměnu za dopadení Mladiče na 10 milionů eur

Srbsko ve čtvrtek zvýšilo odměnu za dopadení bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče na 10 milionů eur (246,6 milionů korun). Jak oznámil mluvčí vlády Milivoje Mihajlovič, zvyšuje se také odměna za dopadení exprezidenta Republiky srbská Krajina Gorana Hadžiče, informují agentury AFP a Reuters.

"Srbská vláda se rozhodla zvýšit odměnu za informace, které by vedly k vystopování a zatčení Ratka Mladiče na 10 milionů eur,“ řekl Mihajlovič.

"Je to součást našeho úsilí dostat toho muže. Rádi vyplatíme takové peníze, protože Mladič je důležitý pro úspěch naší žádosti o vstup do Evropské unie,“ dodal nejmenovaný vládní zdroj pro agenturu Reuters ještě před oficiálním zvýšení odměny.

ČTĚTE TAKÉ:

Mladičova rodina chce požádat soud, aby exgenerála prohlásil za mrtvého

Podle zástupce srbského státního žalobce pro válečné zločiny Bruna Vekariče toto rozhodnutí "vypovídá o jednoznačné politické vůli Srbska odstranit poslední zbývající překážku na cestě ke vstupu do Evropské unie“.

Vláda až dosud nabízela za Mladiče "jen" jeden milion eur. Za Hadžiče nabízí 350 tisíc eur a ve čtvrtek míní zvýšit tuto odměnu na 500 tisíc eur (12,3 milionu korun). Pro oba válečné zločince existují zvláštní telefonní linky, kam může kdokoli nahlásit nové informace.

"Tito dva muži drží jako rukojmí nejen celý národ, ale i své vlastní rodiny a budoucí generaci,“ dodal Vekarič. Dopadení Mladiče je totiž podmínkou Evropské unie na vstup Srbska do EU.

Za informace vedoucí k zadržení Mladiče vypsala odměnu i americká vláda. Slíbila částku pěti milionů dolarů (89,2 milionu korun). Podle průzkumů veřejného mínění je ale Mladič ve velké části Srbska a mezi bosenskými Srby považován za hrdinu a většina obyvatel by ho neudala.

Mladič a Hadžič se pravděpodobně za pomoci svých stoupenců skrývají v Srbsku.

Mladič je pokládán za jednoho z hlavních viníků masakru ve Srebrenici, kde srbské jednotky postřílely osm tisíc muslimských mužů a chlapců. Byl to největší masakr v Evropě od druhé světové války. Zatčení a předvedení před tribunál v Haagu uniká Mladič již 15 let. Do úplné ilegality se ale stáhl až v roce 2001 po zatčení bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz