Zpravodajství

Poslanci projednali snížení svých platů i omezení podpory solárních elektráren

Blokem smluv skončil v pátek ve 14 hodin další jednací den 7. schůze Poslanecké sněmovny, zákonodárci na něm poslali do druhého čtení návrh na snížení platů soudců a představitelů státní moci a schválili normu omezující podporu solárních elektráren. Schůze bude pokračovat opět v úterý.

Vládní návrh zákona o snížení platů představitelů státní moci a soudců chtěla koalice schválit již po prvním čtení, s tím však nesouhlasili sociální demokraté, kteří proti takovému postupu podali veto. Socialisté v diskusi bojovali především proti snižování platu státních zástupců. "Pokud chceme bojovat s korupcí, neměli bychom státním zástupcům vysílat takovýto signál. Reálný propad jejich platů by byl v důsledku předchozího snížení a zmražení mezd zhruba 26 procent - to je úroveň jejich platu z roku 2005," uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Představitelům státní moci snížil plat o čtyři procenta již takzvaný Janotův balíček. Pokud novela zdárně projde celým legislativním procesem, sníží se mzdy politiků oproti současnosti o dalších pět procent. Jejich plat by pak činil 56 tisíc korun. "Pro politiky budou snížené mzdy platit až do roku 2014," řekl k tomu již dříve premiér Petr Nečas (ODS). Naopak u soudců mají platy klesnout pouze pro příští rok, pak se vrátit na platovou základnu z roku 2009. Soudci již uspěli u Ústavního soudu se stížností proti čtyřprocentnímu snížení platů pro tento rok, lze tedy očekávat, že se v případě schválení normy odvolají znovu.

ČTĚTE TAKÉ:

ČSSD chce opět zdanit boháče. Ve sněmovně nemá šanci

Poslanci rozhodli i o tom, že od nového roku bude stát méně podporovat solární elektrárny. Stavba nových solárních polí už tudíž nebude od nového roku lukrativní. Sněmovna si od zákona slibuje úsporu veřejných financí až ve výši 7,8 miliardy korun.

"Novela stanovuje, že od 1. března 2011 budou podporovány pouze ty fotovoltaické elektrárny, které mají výkon do 30kW," uvedl předkladatel novely, ministr průmysl a obchodu Martin Kocourek (ODS), a dodal: "Podle našich odhadů by navrhovaná opatření mohla zabránit připojení až 700 MW." Podporu by nově získaly jen sluneční panely na střechách domů či na obvodovém zdivu.

Dalším bodem, kterým se v pátek poslanci zabývali, byla novela zákona o základních registrech. Ta od 1. ledna 2017 počítá s vymazáním některých údajů z elektronických průkazů totožnosti. Šlo by především o rodinný stav, místo trvalého bydliště a rodné číslo. Norma si klade za cíl zrychlení správních procesů a odstranění duplicity dat. "Jsem přesvědčen o správnosti této koncepce, a to hlavně z hlediska ochrany osobních údajů," řekl v pátek ministr vnitra Radek John (VV), který novelu předkládal. Podle Johna jsou základem nového systému celkem čtyři registry - registr obyvatel, registr osob, registr územní identifikace adres a nemovitostí a registr práv a povinností.

Ačkoliv se základní myšlenka novely zamlouvá i opozici, poslanci ČSSD k ní podali pozměňovací návrh, který má údaje na průkazech totožnosti právně ukotvit do doby, než bude systém základních registrů řádně otestován v praxi.

Sněmovna rovněž vyslyšela senátní návrh, aby se zavedení elektronických vinět odložilo o pět let na rok 2016 a novelu zákona pustila do třetího čtení. Odložení elektronických vinět má podle předkladatele senátora Jiřího Nedomy (ODS) výrazně ušetřit státní rozpočet. Pro návrh se vyslovil i ministr dopravy Vít Bárta (VV), který soudí, že novela by měla pozitivní ekonomický dopad pro státní rozpočet.

Zákonodárci dali zelenou i vládnímu návrhu zákona, který definuje odpovědnost krajů za zpracování krizových plánů. Novela upravuje práva a povinnosti starostů v krizovém řízení a stanovuje povinnost státním orgánům, územním samosprávným celkům, fyzickým i právnickým osobám podílet se na bezpečnosti státu. Zavádí i takzvaný stav nebezpečí, který může vyhlásit například hejtman kraje během povodní.

Do třetího čtení pustili poslanci i novelu zákona o pobytu cizinců, která zavádí průkazy o povolení k pobytu s biometrickým zobrazením obličeje a otisky prstů. Ministr vnitra Radek John (VV), který novelu předkládá, zdůraznil, že hlavním cílem je zohlednit v právním řádu České republiky předpisy Evropské unie (EU).

Novinka v podobě takzvané modré karty bude cizince opravňovat k dlouhodobému pobytu i k výkonu zaměstnání vyžadujícího vysokou kvalifikaci.

Poslanci propustili do třetího čtení i novelu zákona o účetnictví, navrženou ministerstvem financí. Předloha by měla zjednodušit vedení účetnictví pro cizince podnikající v České republice a ulehčit život by měla i českým podnikatelským subjektům. Do závěrečného čtení jdou i novely zákona o finančním zajištění, ty řeší novou povinnost zaměstnavatelů podávat od příštího roku každý měsíc hlášení o srážených a odvedených zálohách na daň z příjmu svých zaměstnanců.

Sněmovna poslala do výborů i vládní návrh zákona umožňující distributorům elektřiny žádat o dotace na výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů a vyslovila souhlas s návrhem státního závěrečného účtu České republiky za rok 2009.

Další jednací den Poslanecké sněmovny začne v úterý 2. listopadu ve 14. hodin.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz