Zpravodajství

V Indonésii našli 135 lidí, kteří přežili tsunami

Indonéské úřady oznámili, že objevili přes 130 lidí, kteří přežili hrozivou tsunami. Úřady zatím pohřešují 163 lidí.

Na indonéských ostrovech Mentawai žilo asi 135 lidí od pondělní ničivé přívalové vlny byli mezi pohřešovanými. V sobotu je záchranáři našli na různých místech ostrova Pagai Utara. Informoval o tom zástupce civilní služby z provincie Padang na západě Sumatry.

"Spolu s uprchlíky byly v nemocnicích," řekl. Počet pohřešovaných se tak snížil na 163 lidí. Zemřelo 413 lidí.

PSALI JSME:

Počet obětí tsunami v Indonésii přesáhl 400

Ničivou vlnu vyvolalo silné zemětřesení, které oblast postihlo v pondělí. Tsunami pak se zemí srovnala mnoho vesnic západně od ostrova Sumatra.
 

Experti sice stanovili výšku vlny na tři metry, připustili však zároveň, že ve skutečnosti mohla být až šestimetrová.

Obětí možná mohlo být méně, kdyby fungoval systém varování před tsunami. Těsně před příchodem ničivé vlny se ale neozvala jediná siréna. Systém nebyl udržován a nakonec zchátral, techniku navíc Indonésané částečně rozkradli.

Otázkou však zůstává, zda by varovný systém pomohl. Nejhůře postižené oblasti byly tak blízko epicentru, že se k nim vlna tsunami přiblížila asi za tři minuty po otřesech.

mediafax, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz