Zpravodajství

Z Obamy je chromá kachna. Volby vyhráli republikáni

Američané mají pro politika, jehož moc slábne, výraz "lame duck" (chromá kachna). Právě takovou chromou kachnou se po úterních volbách stane prezident Barack Obama.

Opoziční republikáni zaznamenali ve volbách do Kongresu výrazné zisky. Sebrali vládním demokratům většinu ve Sněmovně reprezentantů a stáhli jejich převahu v Senátu.

Podívejte se na reportáž z televizních novin:

Vítězství spadlo republikánům do klína. Nahrál jim špatný stav ekonomiky, vysoká nezaměstnanost i nízká podpora demokrata Obamy.

Podívejte se na reportáž ze Snídaně s NovouTento vizionář před dvěma roky pobláznil Ameriku heslem "Yes we Can", tedy "my to dokážeme". Působil jako bytost, která dokáže pohnout s Amerikou, ba i planetou a možná s celou galaxií.

Kdo bude platit Obamovy balíčky?

Realita je jiná. Nadšení z nového prezidenta v Americe vyprchalo a s tím mizí i důvěra v jeho moc. Za poklesem víry v Obamu jsou zjevně obavy z toho, kdo splatí jeho balíčky na záchranu ekonomiky ve výši bezmála 800 miliard dolarů (13 bilionů korun) a nákladnou reformu zdravotnictví.

Mnoho Američanů má za to, že Obamova vláda příliš utrácí a její investice se míjejí cílem.

Obamův kabinet v jednom ze svých balíčků investoval desítky miliard dolarů do záchrany pracovních míst. Zachránili jsme dva miliony pracovních příležitostí, hlásil národu prezident. Mezitím však Američané jinde čtyři miliony pracovních míst ztratili.

Nezaměstnanost stoupla na deset procent a na této hranici se přes vládní investice dosud drží.

Strach z Afghánistánu

Strach má Amerika také z Afghánistánu. Obama tam vykolíkoval hlavní bitevní pole války s islámskými teroristy a rozhodl do této země vyslat dalších třicet tisíc vojáků.
Amerika tam však krvácí, vojáci se z Afghánistánu vracejí v kovových rakvích přepásaných vlajkami s hvězdami a pruhy. "Američanům spravedlivá válka v Afghánistánu ztrpkla," říká sociolog Nick Bolls z Bostonské univerzity.

Toho všeho dokázali republikáni využít. Obama brzy bez jejich souhlasu v Kongresu nic neprosadí. Buď zkrotne a přistoupí na kompromisy, které dosud nebyl ochoten dělat, nebo půjde hlavou proti zdi a legislativa bude zablokována.

Ani republikáni, kteří teď rozjařeně slaví, však Ameriku nezmění - žádný zákon neprotlačí bez souhlasu prezidenta. V Kongresu nezískali dvoutřetinovou většinu, aby mohli přehlasovat jeho veto.

Jejich heslo "když prohrajeme, Obama skončí" se tak musí brát s rezervou. Republikánští kongresmani mohou vzít Obamovi peníze na ten či onen projekt. Zdravotnickou reformu však v příštích dvou letech nezruší.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz