Zpravodajství

Tisíce Peruánců protestovaly proti Yaleově univerzitě

Tisíce Peruánců protestovaly proti Yaleově univerzitě
Zdroj: oficiální zdroj

Tisíce Peruánců v několika městech protestovaly proti Yaleově univerzitě, po níž Peru požaduje navrácení artefaktů ukořistěných z incké citadely Machu Picchu. V sobotu o tom informovala agentura AFP.

"Vraťte nám věci z Machu Picchu," skandovali demonstranti. Jen ve městě Cuzco, bývalé incké metropoli, se protestů zúčastnilo kolem čtyř tisíc lidí.

Vlna demonstrací přišla jen několik dní poté, co peruánský prezident Alan García Pérez vyzval svého amerického kolegu Baracka Obamu, aby pomohl vrátit do Peru tisíce archeologických předmětů včetně keramiky a kostí, které americká škola získala v letech 1912 až 1916.

Do Spojených států je vyvezl profesor a dobrodruh Hiram Bingham.

Peruánci tvrdí, že Yaleova univerzita má 46 tisíc artefaktů, škola se ale brání s tím, že disponuje pouze 5 500 předměty a muzejní hodnotu z toho má jen 330 kousků.

Peruánský prezident doufá, že se mu podaří získat všechny artefakty zpátky k 100. výročí "znovuobjevení" Machu Picchu, které Peru oslaví příští rok v červenci.

O Binghamovi se dlouho tvrdilo, že v roce 1911 pevnost objevil. Jako první ale na Machu Picchu narazil o devět let dříve Peruánec Agustín Lizárraga.

Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz