Zpravodajství

HOTOVO: Oprava Karlova mostu je u konce. Památku čeká kolaudace

Oprava pražského Karlova mostu je po třech letech u konce, poslední dlažební kostku do vozovky Karlova mostu symbolicky vložil ve čtvrtek svatý Martin spolu s dosluhujícím primátorem Pavlem Bémem (ODS). Památku nyní čeká kolaudace.

V pátek by mělo proběhnout kolaudační řízení. "Příslušný stavební úřad přijde a posoudí, zda stavba bude povolena," vysvětlil Daut Kara ze společnosti Mott MacDonald, která most opravuje.

Podle Kary proběhly všechny kroky, aby vše bylo v pořádku.

Památka z roku 1357 v srdci metropole prošla podstatnou obnovou škod způsobených podnebím, průchodem mnoha tisíc turistů a povodněmi v roce 2002.


ČTĚTE TAKÉ:

OBJEV: Karlův most opravdu spojuje malta z vajec!

V případě oprav se jednalo o mostovku a kamenný parapet. Částka přesahující 200 milionů zahrnuje opravu vrchní stavby mostu, nahrazení staré betonové desky, instalování nového hydroizolačního systému a odvodnění, výměnu vadných kamenných kvádrů a opravu zdiva pilířů. Součástí opravy je také instalace sond měřících teplotu a vlhkost výplňového zdiva v různých částech konstrukce mostu. Měření v sondách upřesní materiálové charakteristiky zdiva mostu a mohou také signalizovat porušení hydroizolace.

Položením posledního metru dlažby tato etapa opravy končí. Zbývá oprava nebo restaurování kamenného opláštění, která bude součástí dalších etap. Ty podle společnosti Mott MacDonald, která most opravuje, možná potrvají i dvacet let.

Opravy mostu doprovázela celá řada problémů, nechyběla trestní oznámení či pokuty. Opravy mostu kritizovala i památková inspekce ministerstva kultury. Nedostatky podle ní byly v dokumentaci a v restaurátorských postupech, nelíbil se způsob, jakým byly opracovávány kameny v zábradlí mostu. Měla se tak podle jejího názoru narušit autenticita památky. Majitel památky, město Praha, stejně jako společnost Mott MacDonald, kritiku odmítaly.

Památkový odbor magistrátu nakonec městu, tedy sám sobě, udělil pokutu ve výši 54 tisíc korun. A to za údajně formální chyby v dokumentaci, tedy chybějící nový stavebně-historický průzkum.

Proti opravě mostu protestuje také Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Podle ní je oprava neodborná a způsobuje praskání historických kamenů. Asociace upozorňovala na to, že před zahájením oprav nebyl údajně zpracován stavebně-historický průzkum a nebyli informováni archeologové. Současně odmítala způsob rekonstrukce historické památky. Za viníka považuje asociace hlavní město jako vlastníka mostu, magistrát jako orgán památkové péče a Národní památkový ústav (NPÚ).

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz