Zpravodajství

VIDEO: Mladík přišel o řidičák dřív, než ho stačil dostat

Česká kniha rekordů má nového adepta na zápis. Mladík z Pelhřimova totiž dokázal přijít o řidičák dřív, než ho vůbec dostal.

Už za pár dní zřejmě bude osmnáctiletý Josef Sankot z Pelhřimova novým členem vybrané společnosti nevšedních rekordmanů. Na rozdíl od jiných ale o svůj zápis příliš nestojí. Bude tam totiž zapsán jako řidič, který byl nejkratší dobu držitelem řidičského průkazu.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:


"U jeho jména bude doba držení průkazu nula dnů, protože to počítáme od úspěšného ukončení zkoušek po vydání průkazu,“ potvrdil prezident Agentury Dobrý den Miroslav Marek, který se vyhledáváním netradičního rekordů zabývá.

Měl zákaz, přesto šel do autoškoly

Sankot totiž nastoupil do autoškoly v době, kdy mu bylo soudně zakázáno řídit motorová vozidla. V sedmnácti se totiž jel projet v autě a načapali ho při tom policisté. "Jen se tak zkoušel projet. Mladej kluk,“ řekla nám Josefova babička.


Mladík dostal trest, jenomže ještě před jeho vypršením nastoupil do autoškoly, kterou zakončil úspěšně složenou zkouškou. A to se nesmí. "Nějak jsem prošvihl to soudní embargo. Myslel jsem, že jsem dostal trest na tři měsíce a že už mi vypršel,“ kaje se nyní mladík.

Jenomže trest nevypršel. A protože Josef v autoškole absolvoval jízdy po veřejných komunikacích, dopustil se trestného činu. "Prověřujeme podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ potvrdila mluvčí pelhřimovské policie Vladimíra Svobodová.


Na porušení zákazu se totiž přišlo až ve chvíli, kdy si šel mladík řidičský průkaz vyzvednout. Dříve se totiž žadatelé o řidičák lustrovali ještě před nástupem do autoškol, dnes ovšem až při vydávání průkazu. "Na to se přijde až po zkouškách, kdy úřady průkazy vydávají,“ potvrdil současnou praxi majitel jihlavské autoškoly Antonín Musil.

Hrozí mu tři roky

Sám Sankot přiznává, že udělal chybu a na řízení bude muset nějaký čas zapomenout. "Holt mi zbývá jen to kolo, nebo budu chodit pěšky,“ říká. Jenomže to může být i horší. Za spáchaný čin mu totiž hrozí až tři roky vězení. "Uvědomuju si to, ale co můžu dělat,“ dodává.

Mladík z Pelhřimova ale není ani zdaleka jediný podivný rekordman silnic. Například řidič z Jistebníku na Novojičínsku jezdil dvacet let s falešným řidičákem. Za tu dobu nespáchal žádný přestupek a nedostal ani jednu pokutu.


Držitelem jiného rekordu je pro změnu MIlan Čurda, který řidil traktor s osmi promile alkoholu v krvi. Jízda skončila nehodou. A mezi kuriózní případy se řadí i současný ministr dopravy Vít Bárta, který před nedávnem přišel o řidičák kvůli neplatné registrační značce na autě.

ČTĚTE TAKÉ

Reportáž o řidiči, který jezdil dvacet let s falešným řidičákem
Český ministr dopravy přišel o řidičák
Rekordman přišel osmnáctkrát o řidičák
 

Dušan Vrbecký
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz