Zpravodajství

Nejvyšší americký soud povolil zásadu "neptej se a nic neříkej"

Americký Nejvyšší soud v pátek odmítl námitky proti zákazu služby v armádě pro muže a ženy, kteří otevřeně mluví o své homosexuální orientaci. Informuje o tom agentura Reuters.

Soud zamítl požadavek skupiny Log Cabin Republicans hájící práva homosexuálů, která chtěla, aby soud tento zákaz zrušil. Dospěl k závěru, že zákaz není v rozporu s právy zaručenými v ústavě.

Zákaz je zakotven v zákonu o vojenské službě - jeho článek obsahuje zásadu "neptej se a nic neříkej" ("Don't ask, don't tell). Podle ní se velitelé nesmějí vojáků ptát na jejich sexuální orientaci. Vojáci se k ní zase nesmí otevřeně hlásit. V opačném případě je armáda může ze svých řad vyloučit.

ČTĚTE TAKÉ:

Obama chce homosexuálům zpřístupnit americkou armádu

Soudkyně Virginie Philipsová z obvodního federálního soudu v kalifornském městě Riverside v říjnu zákaz služby pro homosexuály v armádě pozastavila. Dospěla k závěru, že zásada je v rozporu s ústavou.

Americké ministerstvo spravedlnosti se proti rozhodnutí odvolalo k federálnímu apelačnímu soudu. Trvá na tom, že zákonný zákaz může zrušit Kongres, ne jedna soudkyně.

Federální soud verdikt soudkyně Philipsové pozastavil do doby, než o tomto pravidlu sám rozhodne.

Zatím není jasné, jaký dopad bude na jeho ortel mít páteční rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Na základě pravidla "neptej se a nic neříkej" bylo z americké armády za 17 let propuštěno na 13 000 vojáků.

Prezident Barack Obama ve volební kampani v roce 2008 slíbil, že pravidlo z roku 1993 zruší. Tvrdí však, že k tomu potřebuje čas, aby se armáda mohla připravit na novou situaci, kdy téma pohlavní orientace v jednotkách nebude tabu.

Prezident nařídil analýzu dopadů zrušení zásady "neptej se a nic neříkej". Má být hotova do konce roku.

Mezitím Obama předložil Kongresu úpravu zákona, která umožňuje zásadu odvolat a homosexuálům armádu bez omezení otevřít. Zatím ji schválila Sněmovna reprezentantů. Druhá komora - Senát - ji dosud neprojednala.

Republikáni návrh zablokovali. Ve stočlenném Senátu je jich menšina, ale demokraté nemají potřebných 60 křesel, aby odvrátili jejich obstrukce.

"Log Cabin usiluje o to, aby Obama za změnu rázně loboval. Pokud se nám to nepovede, podáme soudu další stížnost," cituje televize CNN šéfa organizace Clarke Coopera, který reagoval na páteční verdikt.

Generálové až na výjimky zákaz podporují. Tvrdí, že zásada pomáhá udržet soudržnost bojových jednotek. Pokud by byla zrušena, mohlo by to některé oddíly rozvrátit.

Obdobné pravidlo v minulosti ve svých armádách zrušily Británie a Izrael. Obavy generálů se však v žádné z armád nepotvrdily.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz