Zpravodajství

Volby v Českém Těšíně se budou opakovat. Kvůli kupování hlasů

Ostravský krajský soud v pondělí zrušil výsledky letošních komunálních voleb v Českém Těšíně. Volby se v tomto městě budou tedy opakovat.

Žalobu na průběh voleb v Českém Těšíně podaly čtyři politické strany - Hnutí pro Těšín, Strana zelených, TOP 09 a Nestraníci. Kuś již dříve obvinění z kupčení s hlasy odmítl.

Komise ve svých zápisech uváděly, že lidé přicházeli s předem vyplněnými lístky s tím, že bylo patrné, že je vyplnil jeden člověk. Voliči se také netajili tím, že na ulici někdo "z červeného vozu Audi“ rozdává peníze. Jeden z voličů při vstupu do volební místnosti řekl přímo, že dostal nabídku peněz za to, že bude volit Mariana Kuśe ze Strany pro otevřenou společnost (SOS).

"Rozhodnutí soudu budu respektovat. Nevím, proč se všichni proti mně domluvili," řekl v pondělí dopoledne Kuś.

PSALI JSME:

Volby se budou opakovat až v únoru!

Ve třech okrscích v Jirkově se budou opakovat volby

Na skupování hlasů upozornila nejprve koalice Hnutí pro Těšín a Strana zelených. "V době přípravy voleb a v průběhu voleb do Zastupitelstva města Českého Těšína byly hrubě porušeny principy demokracie. Volební strana SOS pro Český Těšín, vedená Marianem Kuśem, prostřednictvím placených aktivistů skupovala pro sebe hlasy voličů většinou ze sociálně slabých a sociálně nepřizpůsobivých vrstev. Pomocí takto získaných hlasů dosáhla výrazného úspěchu ve volbách do zastupitelstva města, změnila poměr politických sil v zastupitelstvu a znehodnotila smysl voleb," uvedl předseda Hnutí pro Těšín Lubomír Matěj.

Podle Matěje tímto způsobem strana SOS pro Český Těšín získala patnáct procent voličů a zásadním způsobem ovlivnila výsledek voleb.

ČTĚTE TAKÉ:

Primátora už má šest krajských měst, Praha stále nic

"Mám informace z důvěryhodného zdroje, že Kuś za to zaplatil celkem téměř dva miliony korun. Najal si skupinu lidí, kteří obcházeli město a ve vytipovaných místech posbírali sociálně slabé a etnické menšiny, které odvezli taxíkem k volební místnosti a dali jim pětistovku za hlas. Druhá pětistovka šla člověku, který někoho takto získal. Za jeden hlas tedy zaplatil tisícovku," řekl agentuře Mediafax Matěj.

"Ministr vnitra vyhlásí nově volby do 30 dnů poté, co mu bude usnesení soudu oznámeno," reagovala krátce po ukončení jednání Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz