Zpravodajství

Nový Jičín si hýčká sousoší z komunistické éry. Město je stále SE SOVĚTSKÝM SVAZEM!

Sousoší milicionáře, rudoarmějce a dělnice s rudou hvězdou a hrdými bratrskými nápisy stále pečlivě opatruje město Nový Jičín. Navzdory vytrvalé snaze mnoha lidí odolává vedení města všem pokusům o odstranění.

Mohutné sousoší stojí v parku poblíž ulice Dolní brána, jen pár set metrů od historického náměstí v centru města, před budovou v níž v době vzniku sochy sídlil Okresní výbor KSČ.

Dílo s názvem „Vítězství a družba“ vytvořil akademický sochař Karel Vašut v roce 1976 a znázorňuje rudoarmějce, dělnici a milicionáře. Podstavec sousoší navíc zdobí nápisy ČSSR-SSSR a po stranách i hesla Se Sovětským svazem na věčné časy, Společně v boji a Společně v budování. Socha je sice trnem v oku mnoha lidem, ale ani vytrvalá snaha některých zastupitelů nevedla k její likvidaci.


“Já jsem navrhoval odstranění sousoší, a měli jsme to i ve volebním programu KDU-ČSL, ovšem pan starosta tehdy argumentoval, že sousoší zmizí spolu s výstavbou budovy spořitelny, takže není třeba ji odstraňovat. No, ale budova spořitelny už tady stojí více než deset let, a bohužel milicionář taktéž,“ říká naštvaně bývalý zastupitel Miroslav Urban, který navíc poukazuje na to, že město si přitom už počátkem devadesátých let nechalo udělat znalecký posudek, který zpracoval soudní znalec v oboru výtvarného umění Vilém Jůza.


“Z posudku jednoznačně vyplývá, že sousoší není pomníkem osvoboditelům, jak se mnozí obyvatelé města stále domnívají, ale že bylo vyrobeno jako pocta Sovětskému svazu za okupaci Československa v roce 1968. A právě proto považujeme za nepřijatelné, aby tady ten paskvil pořád strašil a připomínal ty neslavné okamžiky naší historie,“ říká Miroslav Urban.

Podle znaleckého posudku není sousoší ani umělecky nijak cenné. “Jako umělecké dílo má nevýznamnou sochařskou hodnotu. Autor nikdy nepřesáhl svojí tvorbou úzce provinční hodnotu, většinou oceňovanou pro ryze politickou služebnost. Předmětný pomník je typickým příkladem Vašutovy služebnosti, a není důvod v tomto případě zdůrazňovat uměleckou závažnost díla,“ píše v posudku znalec Vilém Jůza.

Představitelé města přesto nikdy neměli snahu pomník odstranit. “Existovaly plány na využití sochy do komunistického skanzenu, ale bohužel se to neuskutečnilo, autor sochy navíc vyhrožoval městu žalobou kvůli autorským právům. A pak možná chyběla i politická vůle k odstranění,“ připouští mluvčí městského úřadu Josef Gabzdyl. A vzhledem k tomu, že po letošních komunálních volbách povede Nový Jičín koalice ČSSD spolu s SNK-ED a KSČM, dá se předpokládat, že kontroverzní komunistická socha bude strašit Nový Jičín i nadále.

Marek Švidrnoch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz