Nový skákací robot by měl podrobněji prozkoumat povrch Marsu. Každým skokem by se posunul o celý jeden kilometr.
Vědci a inženýři z Vesmírného výzkumného centra při Leicesterské univerzitě vyvíjejí robota, který bude schopný "skákat" po marsovské krajině.
Od takovéhoto přístroje si odborníci slibují, že prozkoumá daleko větší oblast na cizí planetě než dosavadní robotická zařízení vybavená koly.
Robot by měl být vybaven širokou škálou vědeckých instrumentů, které zjistí nejen chemické a fyzikální složení půdy a atmosféry, ale také budou schopny vyhledat v okolním prostředí stopy života.
Marsovská kobylka, jejíž hmotnost by neměla překračovat 400 kilogramů, by se po planetě měla pohybovat přískoky o délce jednoho kilometru.
O dostatek paliva by přitom "skákadlo" nemělo mít nouzi. Do vzduchu jej totiž vymrští stlačená marsovská atmosféra, kterou robot mezi přískoky nasaje. O pohon kompresoru se postará radioizotopový zdroj s předpokládanou životností několika desítek let.
Odborníci očekávají, že by robotická kobylka prozkoumala stovky lokací na Marsu. Za týden by se přístroj mohl pohnout o 145 kilometrů libovolným směrem.
"Kobylka je odlišná od kolových vozítek hlavně způsobem pohonu a napájení. Její tepelný zdroj vytvoří dostatek elektřiny k pohonu kompresoru, který bude stlačovat marsovský oxid uhličitý," uvedl časopisem Nature dotázaný odborník Nigel Bannister.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz