Zpravodajství

Ekvádor stáhl nabídku na azyl pro šéfa Wikileaks Juliena Assange

Ekvádorský prezident Rafael Correa v úterý vzal zpět nabídku tamního ministerstva zahraničí na poskytnutí útočiště zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi, informuje ve středu agentura AFP.

Po Assangeovi vyhlásil pátrání Interpol kvůli obvinění ze znásilnění.

"Nikdo nic oficiálně řediteli WikiLeaks nenabídl," prohlásil Correa na tiskové konferenci v pobřežním městě Guayaquil. "Byla to osobní a soukromá poznámka náměstka ministra zahraničí, neměl mé svolení."

Náměstek ekvádorského ministra zahraničí Kintto Lucas v pondělí nabídl Australanovi Assangeovi rezidenci v jihoamerickém rovníkovém státě - a to "bez potíží a bez podmínek". "Chceme ho pozvat do Ekvádoru, aby mohl svobodně šířit informace, které vlastní, a všechny dokumenty, nejen přes internet, ale pomocí různých veřejných platforem."

PSALI JSME:

Po zakladateli WikiLeaks Julianovi Assange pase Interpol

Zakladatel WikiLeaks Assange: Po diplomacii přijdou na řadu banky

WIKILEAKS: První citlivé depeše pronikly na veřejnost

V úterý jeho nadřízený, ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino, prohlásil, že se jeho země zajímá o informace, které může WikiLeaks poskytnout o Latinské Americe. Zdůraznil však, že povolení k pobytu pro Assange by muselo projít schválením.

Švédský žalobce v Gothenburgu vydal na Assange zatykač 18. listopadu pro obvinění ze znásilnění, sexuálního obtěžování a nezákonného nátlaku. Assange se proti zatykači odvolal, odvolací soud ale jeho žádost zamítl. Assange zkouší rozhodnutí napadnout podruhé.

V jakékoli zemi mu tedy hrozí zatčení a vydání do Švédska. Záleží jen na to, jak se rozhodnou úřady dané země.

ČTĚTE TAKÉ:

WIKILEAKS: Putin je Batman, Medveděv je pouze Robin

Němci jsou omezení, píší zprávy americké diplomacie

V Austrálii jeho aktivity vyšetřuje státní zastupitelství. Zjišťuje, zda neporušil zákony. Americká federální policie FBI ho chce vyslechnout kvůli zveřejnění korespondence amerických diplomatů.

WikiLeaks vyvolaly rozruch poté, co letos zveřejnily tajné zprávy Pentagonu z Afghánistánu a Iráku. V neděli na server umístili přes 250 tisíc dokumentů americké diplomacie.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz