APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Balkánský poloostrov sužuje stoletá voda. EVAKUACE tisíců lidí

Bosnu a Hercegovinu, Srbsko a Černou Horu sužují nejhorší záplavy za posledních sto let. Všechny země vyhlásily stav ohrožení a v Černé Hoře a Srbsku bylo evakuováno tisíc lidí, informuje v pátek webový portál NewsTime.

Prudké deště rozvodnily řeku Drina, která pramení v Černé Hoře a tvoří hranici mezi Srbskem a Bosnou.

V bosenském městě Foča vystoupala hladina řeky až do druhého patra domů. Jejich obyvatele záchranáři evakuují na člunech. Těm, kteří nechtějí domovy opustit, dováží potraviny a pitnou vodu.

V polovině města nefunguje elektřina, pitná voda je znečištěna a uzavřené zůstávají úřady i školy.

ČTĚTE TAKÉ:

Povodně v Asii mají na svědomí téměř 2.000 mrtvých

Zatopeným Pákistánem se šíří cholera, 100 tisíc nakažených

V nedalekém městě Goražde je hladina Driny nejvýše za posledních 104 let. "Z terasy mého domu nevidím řeku, ale jezero, které zalilo i centrum města,“ vypověděl jeden z obyvatel města, jehož dům se nachází na kopci nad městem.

Obyvatele zaplavených domů pomáhá záchranářům evakuovat armáda.

V Srbsku a Černé Hoře Drina zaplavila silnice a farmy. Srbové evakuovali 140 lidí, další tisícovka musela opustit domovy v Černé Hoře. Také zaplavené oblasti Srbska a Černé Hory se potýkají s výpadky elektřiny a nedostatkem pitné vody.

ČTĚTE TAKÉ:

Záplavy v Kolumbii si vyžádaly 136 obětí. Prezident žádá o pomoc

Prudké deště rozvodnily i řeku Neretva, která pramení v Bosně a Hercegovině. Její hladina je nejvýše za posledních padesát let. V chorvatském městě Metkovič zaplavila 700 domů.

Některé vesnice v oblasti Lika, který leží v centrální části Chorvatska, voda odřízla od okolí a dostupné jsou jen na člunech.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz