APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Sex po devadesátce: má ho každý pátý!

Kdo je zdravý, má sex i v devadesáti. Teď ještě k tomu najít partnera, který je také při chuti.

Muži - důchodci ani přes svůj vysoký věk neztrácejí chuť na sex. Podle posledních výzkumů australských vědců jim v něm brání pouze špatný zdravotní stav a nedostatek příležitostí. Velkou výhodu mají v tom, že se ve výběru partnerky neomezují pouze na vrstevnice, ale sáhnou i po ročnících až o třicet let mladších.

Podobně jsou na tom se sexem i ženy

Jenže sexualitu mají komplikovanou změnami těla během přechodu: časté je vysychání sliznic (což může souviset s bolestivostí při sexu) a i případné nabírání váhy nebo povolování pevnosti kůže. Ženy pat trpí ostychem, protože se domnívají, že už nejsou pro muže přitažlivé. Proto se sexu vyhýbají.

Suchost sliznic lze snadno napravit lubrikanty, ale to se nesmí nikdo stydět si je jít koupit. Naštěstí jsou už k dostání i v obyčejných drogeriích, a člověk tak pro ně nemusí jít do sexshopu.

ČTĚTE TAKÉ:

Sex po osmdesátce je IN!

Máte rádi sex? Když budete fit, "půjde" vám to i po šedesátce

Co jste o sexu nevěděli: 10 překvapivých objevů

Naopak u některých žen s nástupem menopauzy mizí strach z rizika otěhotnění a začnou si teprve v tomto životních období užívat. Už se totiž ani nebojí říct si o to, co jim dělá dobře.


Stručně řečeno: muži řeší především erekci, ženy ale hlavně nedostatek partnerů. Na tisíc žen nad šedesát let připadá pouze 700 mužů.

Podle výzkumů ve věku kolem šedesáti let souloží lidé jednou až dvakrát měsíčně, partneři starší 65 let jedenkrát měsíčně. Přibližně 25 procent párů starších 55 let nemá pohlavní styk vůbec.

Vědci přemýšlí o léčbě testosteronem

U mužů schopností mít pohlavní styk úzce souvisí hladina mužského hormonu testosteronu. Vědci se v současnosti snaží zjistit, zda by starším mužům v tomto ohledu pomohla léčba zmíněným hormonem.

Vědci ze Západoaustralské univerzity v čele se Zoe Hydeovou sledovali během výzkumu 2 700 mužů ve věku 75 až 95 let. Ti odpovídali na řadu otázek týkajících se jejich zdravotního stavu, vztahů a sexuální aktivity.

Skoro půlka nemá sexu dost

"Starší muži měli sice chudší sexuální život, nicméně pětina z respondentů ve věku 90 až 95 let přiznala, že sex je pro ně stále důležitou součástí života. To vyvrací dosavadní stereotypní představy o asexuálních starcích," uvádí se ve zprávě v časopise Annals of Internal Medicine.

"Z ostatních účastníků studie, kteří stále udržovali pohlavní styky, si 40 procent stěžovalo, že jejich frekvence je příliš nízká," dodává Hydeová. Významnou roli v sexuálním životě seniorů hrají nejen věk, ale právě i hladina testosteronu, nedostatek vhodných partnerek a různé nemoci, počínaje cukrovkou a rakovinou prostaty konče.

Korzo, tn.cz / kat

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz