Cyklus obrazů Alfonse Muchy známý pod názvem Slovanská epopej zůstane zatím v Moravském Krumlově, v nejbližších dnech restaurátor odplombuje zabalená plátna. Agenturu Mediafax o tom ve čtvrtek informoval pražský magistrát.
Restaurátor musí zkontrolovat stav pláten. Na tomto postupu se na společném setkání dohodli pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09).
"Další jednání o stěhování epopeje do Prahy proběhnou, až budeme mít informace o tom, v jakém stavu se nacházejí a co potřebují, aby se zabránilo jejich možnému poškození," řekl Svoboda.
Praha tak nyní vyčká na zprávu restaurátora a počítá s tím, že se Moravský Krumlov o epopej řádně postará zřejmě až do příštího podzimu, což přislíbil i sám starosta Třetina.
Praha se s Moravským Krumlovem o slavná plátna intenzivně přetahovala od srpna letošního roku, obrazy chtěla z moravskokrumlovského zámku letos v létě odstěhovat na výstavu, která měla začít v září ve Veletržním paláci. Plátna měla zůstat v metropoli s tím, že hlavní město je majitelem celého cyklu. Moravský Krumlov, kde jsou díla roky vystavená, stěhování odmítnul a roztočilo se kolo soudních a mediálních tahanic.
Problém je v tom, že Praha je sice vlastníkem obrazů, ale na výslovnou žádost malíře měla pro velká plátna postavit speciální výstavní pavilon, což ale dosud neučinila. Nesplnila tak klíčovou podmínku darovací smlouvy. "Základní podmínkou pro nás zůstává pouze konečné umístění epopeje, bez rizikových dočasných řešení," tvrdí John Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy.
Slovanskou epopej věnoval Alfons Mucha v roce 1928 Praze. Dílo, které Mucha vytvářel 18 let, zachycuje dějiny Slovanů a financoval ho průmyslník Charles R. Crane.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz