Zpravodajství

Elektromagnetické dělo pro bitevní lodě dostřelí 185 kilometrů!

Elektromagnetické dělo pro bitevní lodě dostřelí 185 kilometrů!
Zdroj: Oficiální zdroj

USA právě v těchto dnech testují revoluční zbraň – dělo s dvacetkrát delším dostřelem, než je současný rekord.

V pátek 10. prosince by se měla konat zkouška děla s nejdelším dostřelem na světě. Vznikne světový rekord? Zřejmě ano. Zkouška zatím nejmodernější tzv. kinetické zbraně má otestovat, jestli je možné střílet mnohem dál, než si kdo myslel.Oznámili to Elizabeth D'Andreaová a Roger Ellis z Office of Naval Research v Arlingtonu.

Kinetickým zbraním se také říká railguny. Fungují tak, že vodivý projektil se pohybuje po kolejích a prochází jím přes klouzavé kontakty elektrický náboj. Náboj se tak neustále urychluje – vyplývá to ze vzájemného působení náboje a magnetického pole vytvářeného kolejnicemi.


Elektromagnetická smrt

Při pátečním testu by měl náboj mít úsťovou rychlost 32 megajoulů, díky níž by mohl doletět až na vzdálenost 185 kilometrů. Současná námořní děla mají dostřel asi dvacetkrát menší. Projektil přitom poletí pětinásobkem rychlosti zvuku.

Frekvence palby tohoto hi-tech děla by měla dosáhnout asi 12 výstřelů za minutu, přičemž střelba by měla být extrémně přesná. Cílem programu Railgun je vyvinout zbraň pro plánované torpédoborce typu Zumwatt. Elektromagnetické dělo bude pálit pouze tzv. kinetickou munici – to znamená, že cíl zničí už jen samotná energie vystřeleného projektilu, v náboji tedy nebude žádná výbušnina. To má zvýšit bezpečnost obsluhy a především to ulehčí výrobu i logistickou práci s municí.


Stačí tedy jen, aby nepřátelský cíl (například loď) dostal zásah do jakéhokoliv místa a buď ho to zcela zničí, anebo se roztočí jako káča. A co to s ní může udělat, to si asi sami dokážete představit.

tn.cz/ kar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz