Zpravodajství

Zemřel válečný veterán od Tobruku Josef Hercz

Ve věku 93 let zemřel ve čtvrtek v Praze válečný veterán, účastník bitvy o Tobruk či bojů u Dunkerque brigádní generál ve výslužbě Josef Hercz.

"V Josefu Herczovi odešel vynikající voják i lékař. Byl jedním z těch, kteří se navždy zapsali do historie Armády České republiky," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).
 
Josef Hercz se narodil v roce 1917 na samotě Čalovka ve slovenské obci Egreš (okres Trebišov). Po maturitě odešel studovat medicínu do Prahy. Po uzavření vysokých škol se vrátil na Slovensko a vzápětí byl odvedený do pracovních oddílů. V roce 1940 emigroval do Palestiny. Po ztroskotání vystěhovalecké lodi Pentscho byl internovaný v egyptském vězení v Alexandrii po propuštění v květnu 1941vstoupil do československé armády.

ČTĚTE TAKÉ:
 
Účastnil se bojů při obléhání Tobruku, kde byl zraněný. Po příjezdu do Británie sloužil u motopraporu československé samostatné brigády. V bojích u u Dunkerque byl v roce 1944 jmenovaný velitelem průzkumné čety.
 
Studia medicíny se mu podařilo dokončit v roce 1946 a o rok později nastoupil na chirurgické oddělení pražské nemocnice Na Bulovce, kde pracoval až do svého odchodu do důchodu v roce 1992.
 
Josef Hercz byl několik let místopředsedou Československé obce legionářské. V roce 2004 obdržel francouzský Řád čestné legie, v roce 2005 mu byl propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.
 
Poslední rozloučení s brigádním generálem Josefem Herczem se uskuteční s vojenskými poctami ve středu 15. prosince 2010 ve 14.00 hodin ve strašnickém krematoriu.
Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz