Podmínečným trestem vězení a pokutou potrestal v úterý Okresní soud v Chomutově bývalého starostu a senátora Chomutova Alexandra Nováka za korupci.
Novák se zodpovídal z přijetí úplatku 41 milionů korun za prodej akcií energetických firem z majetku města.
Novák má zaplatit pět milionů korun pokuty, byl odsouzen na dva roky do vězení s podmínečným pětiletým odkladem. Jako spolupachatel neunikl trestu ani rakouský podnikatel Peter Schmel, který je na útěku. Dostal také dvouletý podmínečný trest a pokutu jeden milion korun.
PSALI JSME TAKÉ:
Extajemník Znojma měl brát úplatky. Za 150 tisíc je na svobodě!
Novák vinu od počátku odmítal. U soudu svědčila i jeho žena Eva, která doložila, že částka, jež před deseti lety přišla na jejich účet v Rakousku, byla jejím příjmem. Nováková k tomu přinesla doklady a faktury – v Čechách mimo jiné prodávala automyčky a peníze dostala jako provizi a také jako půjčku na stavbu autocentra. Částku později vrátila. Soud však tuto obhajobu neuznal jako důvěryhodnou.
Státní zástupce v závěrečné řeči argumentoval, že peníze poslala kyperská firma, která se nikdy nezabývala prodejem automyček. Novákovi navrhoval jako trest vysokou pokutu a čtyři roky ve vězení. Novákův advokát naopak trval na tom, že jeho klient je nevinný. Mimo jiné namítl, že čin již byl promlčen, protože byla překročena pětiletá lhůta.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz