Zpravodajství

Agentura Moody´s snížila Irsku rating o pět stupňů na "Baa1"

Agentura Moody´s snížila Irsku rating o pět stupňů na "Baa1"

Ratingová agentura Moody's v pátek snížila úvěrové hodnocení Irska o pět stupňů z "Aa2 " na "Baa1". Výhled ratingu je negativní, informovala Moody's ve svém prohlášení.

Za hlavní důvody Moody's uvedla výrazné potíže irského bankovního sektoru, dále pak nejistotu, která panuje kolem ekonomického výhledu země.

Negativní výhled dále odráží pohled ratingové agentury, podle které je možné, že dojde k dalšímu snížení úvěrového hodnocení Irska. K tomu by mohlo dojít, pokud ekonomický růst bude nižší, než se očekávalo, či pokud náklady na stabilizaci bankovního sektoru budou vyšší, než se odhaduje.

Co se týká budoucího ekonomického vývoje, agentura se obává zejména dopadů úsporných opatření, se kterými počítá čtyřletý program v objemu 15 miliard eur (377 miliard Kč). Jen v roce 2011 vláda plánuje uspořit šest miliard eur (151 miliard Kč), tedy 40 procent z celkových úspor.

Potíže Irska jsou spojené s ekonomickým vývojem v posledních letech. Tamní bankovní sektor nejvíce zasáhla bublina na trhu s nemovitostmi. Se započtením sanace tohoto sektoru by rozpočtový schodek v roce 2010 Irska měl dosáhnout až 32 procent hrubého domácího produktu (HDP).

PSALI JSME:

Agentura Moody´s snížila úvěrový rating Irska na "Aa2"

Agentura Moody's zvažuje snížení ratingu Irska

Dublin 21. listopadu požádal Evropskou unii (EU) a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Celkem by měl dostat 85 miliard eur (2,1 bilionu Kč). Z této částky poputuje 35 miliard eur (880,4 miliardy Kč) do irského bankovního sektoru, zatímco 50 miliard eur (1,26 bilionu Kč) získá samotné Irsko na pokrytí svých rozpočtových potřeb. Na pomoci se formou bilaterálních půjček budou podílet i nečlenové eurozóny jako Velká Británie, Švédsko a Dánsko. Polovinu financí určených pro bankovní sektor, tedy 17,5 miliardy eur (440,2 miliardy Kč), poskytne samotné Irsko.

Evropská komise očekává, že v letošním roce irské hospodářství klesne o 0,2 procenta, zatímco v příštím roce poroste o 0,9 procenta.

Ratingová agentura začala prověřovat úvěrové hodnocení Irska již 5. října letošního roku.

Moody´s snížila úvěrové hodnocení Irska o jeden stupeň na úroveň "Aa2" z předešlého "Aa1" již 19. července letošního roku. Tehdy za hlavní důvod snížení ratingu označila zvyšující se poměr veřejného dluhu vůči hrubému domácímu produktu (HDP) a slabší výhled ekonomického růstu země.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz