Povstalecká skupina Džundalláh se přihlásila ke krvavému útoku na šíitskou mešitu. Oběšení členové se v minulých měsících zapojili do teroristických útoků v íránských provinciích.
Na jihovýchodě Íránu oběsili v pondělí 11 členů sunnitské povstalecké skupiny Džundalláh (Boží bojovníci), která se přihlásila ke krvavému útoku na šíitskou mešitu z minulého týdne. Informuje o tom agentura AFP.
"Ve věznici v Zahedánu bylo dnes ráno oběšeno 11 členů organizace, kteří byli v minulých měsících zapojeni do teroristických útoků v provincii Sistán a Balúčistán, bojovali s policisty a měli na svědomí mučednickou smrt několika nevinných lidí," citovala AFP státního zástupce Ibrahíma Hamídího.
Hnutí Džundalláh bojuje za práva sunnitů žijících v jihovýchodní provincii Sistán a Balúčistán, kteří podle něj trpí pod nadvládou většinových šíitů.
Naposledy Džundalláh zaútočil 15. prosince ve městě Čábhár na procesí šíitských muslimů. Nejméně 39 lidí tehdy zahynulo a několik desítek jich bylo zraněno. Džundalláh sdělil, že šlo o odvetu za smrt vůdce organizace Abdolmaleka Rigího a dalších členů hnutí, kteří byli oběšeni.
Íránský režim viní tajné služby USA a Velké Británie z podpory Džundalláhu.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz