Zpravodajství

HRŮZA! Muž během jednání skočil z balkonu mezi poslance

Pracovník televize se na zasedání rumunského parlamentu vrhl z balkonu. Je těžce zraněn.

Rumunský parlament ve čtvrtek přerušil jednání o nedůvěře vládě vyvolané opozicí kvůli drastickým škrtům ve výdajích státního rozpočtu. Příčinou byl zaměstnanec veřejné televize, který na protest skočil z balkonu v jednací síni, píše rumunská agentura Mediafax.

 
Z balkonu skočil elektrotechnik televize TVR Adrian Sobaru. Na sobě měl tričko s nápisem "Zabili jste budoucnost našich dětí, prodali jste nás". Učinil tak kolem 09:30 SEČ, v okamžik, kdy poslanci začali debatovat o nedůvěře vládě. Křičel při tom: "Svoboda!"

 
Muž dopadl na jeden z prázdných dřevěných stolků, který se pod ním rozlomil. Ihned po pádu se kolem něj seběhlo množství politiků včetně premiéra Emila Boca. Některé poslankyně propukly v pláč.
 
Sociálnědemokratický předseda horní komory parlamentu Mircea Geoana do mikrofonu okamžitě vyzval k přivolání záchranné služby. Ta pracovníka televize převezla do nemocnice.

PODÍVEJTE SE:
Celý záznam události
 
Parlament zasedání přerušil, ale asi hodinu po incidentu rozhodl, že bude v jednání pokračovat. Vláda nakonec hlasování přežila, již počtvrté tento rok.
 
Čtyřicetiletý muž při skoku utrpěl poranění lebky, nosu a očí. V ohrožení života podle lékařů není.

 
Stanice TVR sdělila, že jejího zaměstnance k činu přiměly osobní pohnutky. "Adrian Sobaru se k činu odhodlal z osobních důvodů. V práci neměl žádné problémy a nebyl ve sporu s televizí," uvedla TVR v prohlášení. Doplnila, že Sobaru nebyl v parlamentu pracovně.
 
Sobaru je ženatý a má dvě děti, z nichž jedno trpí autismem. Podle rumunských médií se z lóže vrhl, protože mu úsporná opatření výrazně znesnadnila materiální zajišťování rodiny.
 
Premiér Boc po nehodě řekl, že nejdůležitější je, aby muž přežil. Prohlásil, že všichni Rumuni jsou nyní v obtížné situaci, ale za viníka nelze označit konkrétní osobu. Obyvatele země zároveň vyzval, aby k vládním škrtům zaujali "racionální postoj".
 
Centristická vláda ve snaze snížit výdaje přijala celou řadu nepopulárních opatření. Mezi ně patří i snížení mezd o 25 procent zaměstnancům ve státní sféře, což platí již od letošního července. Současně byla zvýšena i daň z přidané hodnoty (DPH), a to z 18 na 24 procent.
 
Právě škrty v rozpočtu podmínil Mezinárodní měnový fond (MMF) půjčku Rumunsku ve výši 20 miliard eur (přes 504 miliard korun). Na úvěrové pomoci se spolu s MMF podílí Evropská komise jako zástupce Evropské unie.
Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz