Zpravodajství

Konec neplacených úseků na dálnicích! PŘEHLED

Od prvního ledna už se řidiči na úsecích dálnic, kde až doteď jezdili zadarmo bez platného kuponu, neprojedou. Ministerstvo dopravy se totiž rozhodlo zrušit výjimky a nově bude zpoplatněna například celá dálnice D1, D5 a R10.

Návrh začne platit i přes hlasité protesty lidí, kteří žijí poblíž dálnic a teď se obávají neúnosného zvýšení provozu v jejich městech.

V Česku je dohromady přes 1100 kilometrů dálnic a rychlostních silnic. Zadarmo se po nich řidiči mohli až dosud projet na zhruba 150 kilometrech. Od nového roku mezi výjimkami zůstanou pouze malé úseky dálnic, které nejsou napojeny na dálniční síť, nebo jsou jedinou přístupovou cestou například k nákupnímu centru.

Tak je tomu v případě dálnice D2, kde se značka "bez poplatku“ bude týkat prvních tří kilometrů. Zadarmo se projedete také na silnici R52 v úseku Brno - Rajhrad, což je asi 10 kilometrů.

Výjimka byla zrušena například na D5 u Berouna, R10 u Mladé Boleslavi nebo D1 od exitu Kývalka až po Slatinu. Jen na jižní Moravě se novinka dotkne více než deseti tisíc lidí, kteří si po dálnici denně zkracovali cestu do práce. Ti teď budou hledat náhradní trasy přes přilehlé obce. Po mnoha letech se tu totiž povedlo opravit a zklidnit silnici ostrůvky, což si vyžádalo zhruba 200 milionů.

Ministerstvo si slibuje, že do státního fondu dopravní infrastruktury teď ročně přibude několik desítek milionů. Další peníze by do státní pokladny mohly přitéct z pokut za jízdu po dálnici bez platného kuponu. Policie vám na místě může naúčtovat až 5 tisíc korun, ve správním řízení se může částka vyšplhat až na půl milionu.
 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz