Zpravodajství

Obchodník se smrtí But: Kontakty za snížení trestu nevyměním!

Ruský obchodník se zbraněmi Viktor But, známý pod přezdívkou "obchodník se smrtí", odmítl vyměnit své kontakty po celém světě za snížení trestu. But to řekl v ojedinělém rozhovoru, který v neděli zveřejnila ruská agentura RIA-Novosti.

"Nabídli mi nižší trest, když jim řeknu vše, co vím o svých kontaktech v Rusku a dalších zemích," řekl But. Zároveň obvinil Spojené státy, že proti němu vedou dobře zorganizovanou pomlouvačnou kampaň, a proto neočekává, že se mu v USA dostane spravedlnosti.

Odpovědi na otázky ruských novinářů předal agentuře zástupce ruského konzula v New Yorku, kde bývalý pilot a tlumočník sovětské armády čeká ve vazební věznici na výsledek svého procesu.

Viktor But platí ve světě nelegálních zbrojních obchodů za celebritu. Jeho životní příběh poznal svět z knihy i filmu Obchodník se smrtí (Lord of War) s Nicolasem Cagem v hlavní roli. Snímek byl promítán i v České republice.

PSALI JSME:

"Obchodník se smrtí" před soudem popřel vinu

Thajsko vydá "obchodníka se smrtí" Buta do USA se zpožděním

But, který pravděpodobně býval i agentem sovětské KGB a který mluví plynule šesti jazyky, nakoupil flotilu sovětských letadel a další zbraně, které armáda po rozpadu Sovětského svazu nepotřebovala, a prodával je do třetího světa. Vyvážel je většinou do oblastí, kam byl vývoz zakázán embargem OSN.

Zbraně dodal kromě kolumbijským rebelům i povstalcům v Sieře Leoně, Libérii, Rwandě, Súdánu, Libyi a Angole a teroristům z Talibanu i Al-Káidy. Britská rozvědka MI6 tvrdí, že Talibanci mu zaplatili 30 až 50 milionů dolarů.

Podívejte se na záběry Viktora Buta zatčeného v Thajsku:

Buta zatkli během americko-thajské operace v březnu 2008. Agenti obou zemí předstírali, že od něj chtějí koupit zbraně pro povstalce z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). "Obchodník se smrtí" se dal nachytat a skončil v thajském vězení. Do USA ho Thajci vydali v polovině listopadu.

Ruští vojenští analytici tvrdí, že zatčení je pro Rusko obzvláště citlivou ranou, protože může odhalit, že do prodeje zbraní jsou zapleteni i členové vlády.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz