Zpravodajství

Žena se stará o opuštěné kočky – ve dvoupokojovém bytě jich má šestatřicet!

Útulek pro opuštěné kočky vybudovala ze svého dvoupokojového bytu Miroslava Kocurová z Bohumína. Momentálně jich tam má šestatřicet!

Kočičí útulek provozuje Miroslava Kocurová ve svém bytě už třetím rokem. Vše začalo, když zemřela její sousedka, a zanechala po sobě devět koček, které její dcera vyhodila na ulici. “Bylo mi jich líto, tak jsem se jich ujala, a tím se to celé rozjelo,“ říká Miroslava Kocurová, která se stará o vyhozená domácí zvířata, z nichž mnohé byly týrány, jiné jsou nemocné, či zraněné. “Právě teď tady mám dvě kočičky se zlomenou pánví, asi po srážce s autem,“ říká obětavá žena s tím, že péče o útulek s tímto počtem koček je v podstatě úvazek na celý den.

Prakticky tak nezná nic jiného, než neustálý kolotoč krmení, uklízení, umývání a starání se o desítky zvířat. A mimo to samozřejmě musí chodit do práce. “Pracuji jako laborantka v chemické odpadní laboratoři, a toto je v podstatě můj koníček,“ usmívá se Miroslava Kocurová.


Krom toho ji útulek stojí nemalé finance. “Šestatřicet koček stojí asi šestnáct set korun týdně jen za krmivo a vystýlku, nepočítaje v to veterináře a podobně. Na měsíc kočky spotřebují patnáct kilo granulí, přes dvě stě konzerv, a zhruba třicet pytlů steliva. Zpočátku jsem to všechno platila ze svého, teď už naštěstí pomáhají svými příspěvky i drobní dárci, takže se to nasbírá. A jelikož už máme i smlouvu s městem, tak například loni nám přispěli dvaceti tisíci na kastrační program,“ říká Miroslava Kocurová s tím, že jakmile nalezené kočky vykurýruje, snaží se jim najít nový domov, a umísťovat je do rodin, které se o ně postarají. Kočku ale nedává každému, kdo si o ni řekne.


“Pokud přijde zájemce o kočku, ptám se na rodinné poměry, abych pomohla vybrat tu nejlepší, vše se podepíše na předávacím protokolu, kde jsou podmínky, které musí kočce zajistit. Vybíráme i poplatek za kastraci a vakcinaci, a pak průběžně kontrolujeme, jak se kočičce daří,“ říká Kocurová, která se kromě koček ve svém domácím útulku stará spolu s dalšími obětavci o devět venkovních stanovišť, kam nosí plachým kočkám krmivo, a starají se o jejich kastraci a léčení. “Fungujeme jako kočičí depozit. Přijímáme, vydáváme, umísťujeme, děláme osvětu, přednášky, umísťovací výstavy, takže fungujeme s plným nasazením,“ popisuje Miroslava Kocurová, která však i přes svou záslužnou činnost občas naráží na nepochopení a na hozené klacky pod nohy. Kvůli koček teď například musí opustit svůj byt.


“Fungujeme tady už tři roky bez jakýchkoli stížností, nikoho neobtěžujeme, ale s příchodem jedné paní, která se dostala do představenstva družstva, a které se bůhvíproč nelíbíme, tak dosáhla toho, že musím tento byt opustit. Ale všechno zlé je k něčemu dobré. Město nám nabídlo úžasně velké prostory v Bohumíně-Pudlově, kam se přibližně za dva měsíce budeme stěhovat, takže místo, aby nám ublížili, tak nám vlastně pomohli,“ říká obětavá žena, podle níž se tak její péče o kočky ještě více zkvalitní a zprofesionalizuje.

Marek Švidrnoch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz