Zpravodajství

VELKÁ MAPA CEN BENZINU: Češi tankují v zahraničí, ušetří dvě koruny

Benzin a nafta v Česku jsou nejdražší za posledních 6 let. Řidičům z pohraničí Polska, Slovenska a Rakouska se vyplatí zajet tankovat k sousedům. Nejlevnější benzin natankujete v Jihočeském kraji. Nafta je nejlevnější v Karlovarském.

Nejlevnější benzin je stejně jako před týdnem k dostání v Jihočeském kraji (32,76 Kč), naopak nejdražší zůstává jižní Morava (33,82 Kč). Ceny vzrostly nejvíce na Královéhradecku (o 45 haléřů), naopak v Plzeňském kraji pouze o osm haléřů.

Zdroj: TN.cz


V případě nafty si drží prvenství Karlovarsko (32,22 Kč), nejdražší je stejně jako u benzinu Jihomoravský kraj (33,15 Kč). Nejvíce se zdražovalo v Karlovarském kraji (o 45 haléřů), nejméně v Moravskoslezském kraji (o 22 haléřů).
 

Natankovali jste někde za levno? Nebo vás naopak někde cena pohonných hmot rozčílila? Podělte se s našimi čtenáři v diskusi pod článkem nebo nám napište na zprávy@tn.cz.

Podle čtenářů tn.cz prodávají litr benzinu Natural 95 v Kraslicích za 34,50, v Žatci dokonce za 34,70 Kč/litr.

Za růst cen pohonných hmot může růst světové ekonomiky a s ním také spojená vyšší poptávka po ropě. V současnosti barel ropy stojí 96 dolarů. Tak drahý byl naposledy v roce 2008, než vypukla světová krize. Ekonomové se obávají dalšího spekulativního růstu v následujících měsících, avšak v nejbližších dnech bude cena pohonných hmot spíše stagnovat. Informoval o tom analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

PODÍVEJTE  SE:

Rozhovor s analytikem Tomášem Vlkem

"V nejbližíšch dnech by měly být ceny pohonných hmot stabilní.Co se týká dlouhodobějších předpovědí, tak benzin se bude pohybovat kolem 33 korun za litr a nafta kolem 32 korun," řekl Vlk s tím, že v současnosti tlačí cenu ropy nahoru spekulativní záměry, ale jejich hodnota není od reálné ceny příliš vzdálená.

Meziměsíčně zdražil Natural 95 o 1,84 Kč, nafta o 1,87 Kč. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 5,03 Kč (17,8 %), nafta o 5,87 Kč (22,0 %).
 

Pokud zajedete natankovat pohonné hmoty do Polska, Rakouska či na Slovensko, ušetříte. v Polsku dokonce více než 4 koruny na litr a v ostatním pohraničí dvě koruny na litr. V případě Rakouska se však vyplatí jet za hranice dál.

muf s přispěním Tomáše Hauptvogela a Martina Kočárka, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz