Zpravodajství

POZOR! Ztratil se nemocný pes! SMRTELNĚ může nakazit i děti!

Fenka se ztratila o vánočním víkendu u Konopiště. Majitelka prosí o pomoc při hledání. Jůlinka potřebuje léky, bez kterých ji hrozí smrt. Nemoc se krví může přenést i na člověka.

Tříletá černohnědá fenka křížence bretoňského ohaře Jůlinka se zaběhla při nedělní procházce u Konopiště. Majitelka domů přijela jen s její starší matkou. Dosud se jim fenka nevrátila. Jůlinka trpí leishmaniozou a potřebuje léky, které její nemoc tlumí.


Majitelka prosí případné nálezce o pomoc. Kontaktovat ji můžete na telefonním čísle 608 722 996.

Nemoc napadá kůži, na které se tvoří bolestivé vředy a pes pelichá. Může napadnout i játra či oči. Leishmanióza je nevyléčitelná, a proto musí fenka doživotně brát léky, které nemoc utlumují, když je nebere pravidelně, může v ní parazit zaútočit plnou silou a fenka může zemřít.

Majitelka Jůlinky Nella Bezoušková navíc upozorňuje na možnost přenosu na malé dítě, pokud by fenka měla v tlamě krvavou ránu a dítě by kousla. Jůlinka však není agresivní pes, a proto je riziko kousnutí minimální.

Přenašečem nemoci je druh komára, který v českých zeměpisných šířkách nežije. "Přenašečem onemocnění je zvláštní druh hmyzu, který žije v tropickém a subtropickém pásmu. Mechanismus přenosu je komár kousne nakaženého psa a poté kousne dosud zdravého jedince," upozornil parazitolog Jan Votýpka z katedry parazitologie přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Jak se pozná nemocný pes?

Příznaky nemoci jsou různé. Typická je vysoká horečka, rychlá únava po zátěži, celková apatie až deprese. Na kůži postiženého psa se můžou objevit vředy, zvíře může pelichat a jeho mízní uzliny mohou být zvětšeny. Pro správnou diagnostiku onemocnění je důležité laboratorní vyšetření krve. V pozdějším stádiu může nemoc zasáhnout i ledviny či oči.

"Nemoc se rozhodně nepřenáší dotykem. Kontakt s fenkou není nebezpečný," vyloučil možnost infekce parazitolog. "Hypoteticky je možný přenos i krví mezi psy, pokud se pokoušou," upozornil Votýpka s tím, že tato forma přenosu je velmi vzácná. Přenos mezi zvířaty je možný transfuzí nebo transplantací napadených orgánů.

"Jůlinka se leishmaniozou nakazila v Itálii, kde byla s námi před několika roky na dovolené. Kousnul ji tam komár. Že je nemocná jsme zjistili loni v zimě," popsala její majitelka Nella Bezoušková

muf s přispěním Adama Halmošiho, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz