Zpravodajství

V Súdánu začalo referendum o nezávislosti jihu, provází ho nepokoje

Referendum potrvá týden. Aby mohly odvolit, nocovaly stovky lidí před volebními místnostmi. Na mnoha místech doprovázejí volby nepokoje

V Súdánu začalo v neděli referendum, ve kterém voliči rozhodnou o osamostatnění jihu největšího afrického státu. Na otevření volebních místností čekaly tisíce lidí ve frontách, informuje agentura AFP a Reuters.


Volební místnosti se v první den referenda, které potrvá týden, otevřely v 8:00 místního času (06:00 SEČ). První Súdánci, kteří chtějí v referendu hlasovat, se před nimi ale sešli již v sobotu večer.


Před volebními místnostmi nocovaly stovky lidí a před rozedněním byly před volebními místnostmi fronty, v nichž čekalo několik tisíc lidí.


Jako první svůj hlas odevzdal prezident autonomní oblasti jižní Súdán Salva Kiir. „Je to historický okamžik, na který lid jižního Súdánu čekal,“ prohlásil poté, co odevzdal svůj hlas.


Obyvatele jižního Súdánu také vyzval, aby byli trpěliví a nebouřili se, jestliže nestihnou odhlasovat hned v neděli. Připomenul jim, že referendum potrvá celý týden.

První den referenda provázely konflikty mezi milicemi a jihosúdánskými vojáky. "Kvůli milicím došlo k několika potyčkám, jsem ale přesvědčen, že se již podařilo situaci uklidnit," řekl představitel jihosúdánské volební komise Chan Reec. "Věřím, že to nebude mít dopad na volby," dodal.


Referenda se mohou zúčastnit všichni, kteří mají trvalý pobyt na jihu Súdánu, nebo ti, jejichž rodiče či prarodiče pocházeli z jihu. Podle volební komise se zaregistrovaly čtyři miliony voličů.


Očekává se, že obyvatelé jihu rozdělení země schválí. Aby k tomu došlo, musí pro nezávislost jihu hlasovat nejméně 60 procent voličů.


Referendum bylo jednou z podmínek mírové dohody, kterou sever a jih uzavřel v roce 2005. Dohoda ukončila dvě desítky let trvající občanskou válku, ve které přišly o život dva miliony lidí a čtyři miliony lidí musely uprchnout ze svých domovů.
 

Na jihu Súdánu se nachází mnoho nalezišť ropy, kvůli kterým došlo v letech 1983 až 2005 k občanské válce se Severem. Jihosúdánští politici obviňují Chartúm, že podporuje milice, aby si udržel kontrolu nad těmito nalezišti.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz