Zpravodajství

Postřelená kongresmanka se po operaci očí může lehce usmívat

Postřelená americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová se opět může lehce usmívat a zotavuje se z úspěšné operace očí. Informuje o tom v pondělí agentura AFP.

"Je schopná se lehce usmát, dává tak najevo, že poznává svého manžela a že s ním chce komunikovat," sdělil neurochirurg Michael Lemole, který se o Giffordsovou stará v univerzitní nemocnici v Tucsonu.

Podle Lemoleho se čtyřicetiletá politička probudila po úspěšné operaci očí, ze kterých jí odstraňovali částečky kostí, a její stav byl pořád stejně dobrý.

"Nyní doufáme, že brzy budeme moci přistoupit ke třetí fázi léčby kongresmanky - k rehabilitaci," uvedl Lemole.

Manžel Giffordsové, kosmonaut NASA Mark Kelly, uvedl, že mu politička namasírovala šíji. "Je to pro ni tak typické. Je na jednotce intenzivní péče s velmi vážným poraněním. Deset minut však strávila tím, že mi masírovala krční páteř," řekl Kelly.

"Je jasné, že se z takového zranění nemůže uzdravit během několika dnů či týdnů. Její cesta k uzdravení bude podstatně delší, bude trvat měsíce. Je to však velmi, velmi silná žena," dodal Kelly.

Kelly rovněž řekl, že je ochotný setkat se s rodiči dvaadvacetiletého Jareda Loughnera, který jeho ženu postřelil. "Pravděpodobně se s nimi setkám," uvedl Kelly. "Nemyslím si, že by to byla jejich chyba. Není to chyba rodičů. Myslím, že jim dokážu odpustit. A myslím si, že je tato událost bolí stejně jako ostatní," dodal Kelly.

Zdravotní stav americké kongresmanky Gabrielle Giffordsové se podle lékařů zlepšil z "kritického" na "vážný". Giffordsovou odpojili lékaři od ventilátoru v sobotu, oči poprvé otevřela ve středu.

Loughner rozpoutal střelbu minulou sobotu v místním supermarketu, kde se konalo veřejné setkání poslankyně s voliči. Zabil šest lidí, mezi nimi devítiletou Christinou Greenovou a arizonského soudce Johna Rolla. Čtyřicetiletou Giffordsovou, vycházející hvězdu amerických demokratů, střelil zblízka zezadu poloautomatickou pistolí Glock. Zranění utrpělo dalších 13 lidí.

Americká politická scéna vyjádřila nad událostí v Tucsonu zděšení. Prezident Barack Obama incident nazval "nevyslovitelnou tragédii pro celý národ". Američané za oběti tragické střelby drželi v pondělí minutu ticha, ve středu se pak konal smuteční obřad.

Týž den Loughner poprvé stanul před soudem ve městě Phoenix. Byl obžalován z pěti trestných činů včetně pokusu o atentát a vraždy zaměstnance federální vlády. Při výsleších dosud mlčel.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz