Zpravodajství

Ruský "Obchodník se smrtí" Viktor But stane před soudem v New Yorku

Ruský obchodník se zbraněmi Viktor But, známý pod přezdívkou "Obchodník se smrtí", stane před soudem v New Yorku. Je obviněn z prodeje zbraní teroristům, kteří chtěli zabíjet Američany, informuje agentura AFP.

Čtyřiačtyřicetiletý But se k newyorskému federálnímu soudu dostaví k předběžnému slyšení v procesu, v němž čelí obvinění z nelegálního prodeje zbraní v hodnotě několika milionů dolarů povstalcům z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Americká justice ho pokládá za spiklence, který podporoval teroristy a jehož cílem bylo zabíjet Američany.
 

Pokud bude But shledán vinným, hrozí mu doživotní trest.
 

PSALI JSME:

Obchodník se smrtí But: Kontakty za snížení trestu nevyměním!
 

Bývalý pilot a tlumočník sovětské armády obvinění odmítá a tvrdí, že soudní proces bude předpojatý a neobjektivní.
 

Viktor But platí ve světě nelegálních zbrojních obchodů za celebritu. Jeho životní příběh poznal svět z knihy i filmu Obchodník se smrtí (Lord of War) s Nicolasem Cagem v hlavní roli.
 

PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY VIKTORA BUTA JEŠTĚ KDYŽ BYL VĚZNĚN V THAJSKU:


 

But, patrně i někdejší agent sovětské rozvědky KGB, který mluví plynule šesti jazyky, nakoupil flotilu sovětských letadel a další zbraně, které armáda po rozpadu Sovětského svazu nepotřebovala, a prodával je do třetího světa. Vyvážel je většinou do oblastí, kam byl vývoz zakázán embargem OSN. Někdy i oběma stranám.
 

Zbraně dodal kromě kolumbijských rebelů i povstalcům v Sieře Leone, Libérii, Rwandě, Súdánu, Libyi a Angole a teroristům z Talibanu i Al-Káidy. Britská rozvědka MI6 tvrdí, že Talibanci mu zaplatili 30 až 50 milionů dolarů.
 

Buta zatkli během americko-thajské operace v březnu 2008. V USA byl z Thajska vydán v listopadu loňského roku.
 

But chtěl prý kolumbijským gerilám prodat 700 raket typu země-vzduch, pušky, vrtulníky a letadla. Sám ale tvrdí, že do Bangkoku přijel dojednat s thajskými partnery prodej letadel.
 

Do USA ho Thajci vydali v polovině listopadu.
 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz