Zpravodajství

Dolejš: Návrhy ODS a TOP 09 povedou ke zdražení tepla i jídla

Dolejš: Návrhy ODS a TOP 09 povedou ke zdražení tepla i jídla
Zdroj: Mediafax

Návrhy části koalice prezentované ODS a TOP 09 na sjednocení sazeb DPH povedou ke zdražení řady produktů, včetně potravin a jídla.

V páteční tiskové zprávě to uvedl stínový ministr financí z KSČM Jiří Dolejš.

"Například teplárenské sdružení již varuje, že cena jednoho gigajoulu dodávaného tepla by mohla stoupnout o 35 až 60 korun, tj. o 1200 – 2100 korun ročně," uvedl Dolejš. Zároveň nesouhlasí s tím, že by si obchodníci raději o tyto peníze v důsledku tlaku měnící se poptávky snížili své marže.

"Ochota snižovat marže ovšem nebude veliká – už nyní jsou např. zpracovatelé potravin tlačeni do kouta řetězci. Poptávka u nezbytných potřeb je značně nepružná, a tedy bude také těžko mít větší vliv. Jíst se přece musí, stejně jako topit, svážet dopad či upravovat vodu," dodává Dolejš.

Skepticky hodnotí i snahu Věcí veřejných o zmírnění tohoto opatření. "Jednou z cest má být pomalejší růst snížené sazby - nedošlo by hned k úplnému sblížení obou sazeb, ale ze současných 10 procent by snížená sazba vzrostla jen o několik procentních bodů. Jiným řešením má být převedení většiny položek ze snížené sazby do sazby základní a zejména potraviny ponechat tam, kde jsou. Tohle taktizování ale nezakryje fakt, že takový či onaký ústupek záměru ODS a TOP 09 zvyšovat DPH bude vždy znamenat vytáhnout z kapes lidí peníze v řádu desítek miliard korun," napsal Dolejš.

Důvodem pro debaty o sjednocení sazeb je záměr použít tuto změnu k financování penzijní reformy. "Vláda totiž část peněz vyvést ze současného systému důchodového zabezpečení (tzv. opt out). Chybějící zdroje však musí něčím nahradit. A zaplatit to má právě zvýšená DPH," vysvětluje Dolejš. "Nebylo by tedy lepší tedy nechat plných 28 procent odvodu i nadále v systému státních penzí? Stejně tak jako se vrátit k solidárním odvodům bez jakéhokoli zastropování pro bohaté?" dodává.

KSČM v současnosti nejen odmítá sjednocení sazeb DPH, ale navrhuje návrat k sazbám 19 a pět procent. V současnosti totiž platí 10 a 20 procent.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz