Zpravodajství

OBŘÍ MODEL ŽELEZNICE! Modelář použil pět kilometrů kabelů

OBŘÍ MODEL ŽELEZNICE! Modelář použil pět kilometrů kabelů
Zdroj: Oficiální zdroj

Jedinečné kolejiště si na půdě postavil modelář Radislav Wimmer ze Žďáru nad Sázavou. Vláčky tu řídí jako skutečnou železnici, reálný rozměr dává kolejím i na pět set figurek.

To, co skrývá Radislav Wimmer ve své rodinné řadovce v centru Žďáru nad Sázavou, se jen tak nevidí. Obří model železnice zabírá celou půdu a vyhraje si tu s ním hned několik mužů najednou.


Už příchod k Wimmerovu modelovému království je impozantní. Cestu na půdu lemují staré železniční ukazatele a přímo proti dveřím svítí skutečný semafor, pod nímž stojí vyřazená výhybka. "Sehnal jsem pár starých železničních artefaktů, aby to tu vypadalo stylově," říká Radislav Wimmer.

Nad plynulým provozem bdí kamery

To hlavní se ale skrývá až za dveřmi opatřenými nálepkou vstup jen s platnou jízdenkou. Celou půdu tu totiž zabírá obří model železnice. "Stavěl jsem ho s přestávkami víc než deset let a výjimečný je tím, že je řízen prakticky stejně, jako skutečná železnice," tvrdí modelář.

Zdroj: Dušan VrbeckýNikde ovšem nenajdete jediný počítač, o celý provoz složitého mechanismu se stará téměř tisícovka telefonních relátek a pět kilometrů kabelů. Skrytá místa trati, kam není vidět, hlídají kamery, které obraz přenášejí na dvě televize nad kolejemi. Větší modelovou železnici řízenou tímto způsobem byste u nás hledali marně. "Kamarádi, kteří mají vlaky řízené počítačem, dokonce tvrdí, že jsem vynalezl digitální řízení pomocí relátek," směje se Wimmer.

Nádraží jako živé

Další specialitou modelu Radislava Wimmera jsou postavičky lidí. Celkem je jich tu přes pět set a podle autora dávají modelu skutečný život. Kromě cstujících na nádraží tu jsou i zaměstnanci dep, řemeslníci, trempové u ohníčku nebo slečny koupající se v bazénu. "Také tu mám dvojici oddávající se milostným hrátkám a pohřeb i s muzikou," dodává Wimmer.

Akustické efekty jen dokreslují atmosféru. Každý z modelů má reálný zvuk a nechybí i hlášení nádražních amplionů. "Jsou tu tři nádraží a dají se řídit každé zvlášť, takže když se sejdeme s kamarády, vyhrajeme si tu třeba celou noc," usmívá se Wimmer.

Staví obří model Žďárska

Zdroj: Dušan Vrbecký

Svůj domácí model už jen vylepšuje a možná právě proto se pustil do dalšího projektu. V kulturním domě ve Žďáru staví na ploše padesáti čtverečních metrů obří model zdejší železnice. "Bude tam vše, co místní znají. Nádraží ve Žďáru nebo v Novém Městě, hrad Pernštejn i Zelená Hora zapsaná na seznamu UNESCO," prozrazuje. Veřejnosti by se mohl model poprvé otevřít už letos v květnu.

tn.cz / dv
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz