Zpravodajství

OSTUDA: 80 % STÁTNÍCH ZAKÁZEK od roku 2006 bylo BEZ SOUTĚŽE

OSTUDA: 80 % STÁTNÍCH ZAKÁZEK od roku 2006 bylo BEZ SOUTĚŽE
Zdroj: Jindřich Kodíček

Osmdesát procent všech veřejných zakázek zadávaných českými ministerstvy v letech 2006 až 2010 bylo přiděleno neveřejně nebo bez soutěže.

Vyplývá to z materiálu, který ve středu zveřejnil Institut ekonomických studií (IES).

ČTĚTE TAKÉ:

Ekonomy z NERVu opustí Pavel Kohout. Kvůli zadávání státních zakázek

VIDEO: Karlovarská losovačka za 500 tisíc

Celková částka, kterou ministerstva utratila v posledních čtyřech letech, činila 340 miliard korun. "Naprosto nedohledatelných je 67 procent zakázek," poznamenal Petr Janský, jeden z autorů projektu.

Dalších 14 procent byly tzv. jednohubky, tj. zakázky, o které se ucházel jen jeden soutěžící.

Naprostý rekord v objemu zcela nedohledatelných zakázek v posledních čtyřech letech drží ministerstvo spravedlnosti, u něhož je podíl veřejných zakázek na celkových nákupech na pouhých třech procentech.

"Podobně je na tom ministerstvo práce a sociálních věcí, u něhož nelze nic dohledat u více než 90 procent zakázek," dodal Janský. Stejná situace je na ministerstvu zahraničí, kde rovněž nelze dohledat více než 90 procent nákupů.

Nejlépe dopadlo naopak ministerstvo financí, u něhož je dohledatelných 95 procent výdajů na nákupy. "Nicméně je to podle hesla, že mezi slepými je jednooký králem, protože 35 procent objemu všech veřejných zakázek tohoto ministerstva šlo třem firmám: IBM ČR, Geosan Group a Viamont DSP," uvedla jedna z autorek projektu Jana Chvalkovská.

Celkový počet tzv. jednohubek u ministerstva financí dosáhl 408 z celkových 663 veřejných zakázek. Peněžní hodnota těchto jednohubek dosáhla přibližně osmi miliard korun z celkových 23 miliard korun.

Autoři hodnotí ministerstva tzv. zIndexem, který zohledňuje deset různých kritérií, jako je například otevřenost výběrových řízení, opakovaná vítězství konkrétních firem atp. Čím nižší tento index je, tím hůře pro dané ministerstvo.

Nejvyšší zIndex má již zmíněné ministerstvo financí, jehož zIndex je 52 procent. Druhé nejlepší je ministerstvo vnitra, které dosáhlo 29 procent. Nejhorší je naopak ministerstvo spravedlnosti, jehož zIndex je 11 procent.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz