Zpravodajství

Výbuch v Moskvě: Atentátníka mohli odpálit TELEFONEM!

Výbušné zařízení, které v pondělí explodovalo na moskevském letišti Domodědovo a připravilo o život 35 lidí, s největší pravděpodobností bylo možné odpálit dálkově. S odvoláním na předběžné závěry expertů o tom v sobotu informuje deník Kommersant.

V ostatcích sebevražedného atentátníka odborníci našli roztavené kousky mobilního telefonu. Bombu dle předběžného šetření přitom útočník měl přímo na sobě v podobě šahidského pásu.

Výbušné zařízení zřejmě šlo odpálit dvěma způsoby – bezprostředním zkratem nebo telefonátem na mobilní telefon zapojený do schématu rozbušky.

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Takhle explodovala bomba v Rusku! 35 mrtvých

Ruský list předpokládá, že bombu nemusel odpálit sám atentátník, ale jeho komplic. Napovídají tomu výpovědi očitých svědků, kteří tvrdí, že se útočník nervózně procházel v příletové čekárně letiště několik minut, než zahřměl výbuch. Jeho spolupachatelé mohli shledat, že se sám nedokáže odhodlat k činu, který islamističtí radikálové označují za mučednickou smrt.

Právě telefonické odpalování náloží mohli teroristé trénovat před útokem, který plánovali uskutečnit v Moskvě během silvestrovských oslav. Ruská média uvádí, že si skupina teroristů pronajala kvůli přípravám na atentát domek pro hosty na území střeleckého klubu v moskevském Kuzminském parku. Ve chvíli, kdy atentátnice manipulovala s výbušninou, došlo k její detonaci způsobené nečekanou SMS zprávou.

Tisk spekuluje, že stejná skupina nese zodpovědnost i za tragédii v Domodědovu. Podle některých údajů šlo o nogajskou diverzní bojůvku, která patří k jednomu z vilajátu Kavkazská fronta, sdružující jednotlivé skupiny severokavkazských islamistických radikálů.

Nogajský džamát vznikl během druhé čečenské války pod vedením jednoho z nejobávanějších severokavkazských teroristických vůdců Šamila Basajeva, který zemřel během protiteroristické operace v červenci 2006.

Basajev založil a vedl skupinu sebevražedných útočníků Rijadus Salichin (arabsky Zahrady počestných). Organizoval celou sérii krvavých atentátů včetně útoku na základní školu v Beslanu nebo explozí ve dvou dopravních letadlech Tu-154B2 a Tu-134A, do kterých sebevražedné atentátnice nastoupily v Domodědovu.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz