Zpravodajství

Život v Káhiře se vrací k normálu, nespokojenost trvá

Na káhirském náměstí Tahrír (Osvobození) zůstávají v neděli desítky demonstrantů, kteří pokračují v protestech proti egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi. Život v egyptské metropoli se ale začíná vracet k normálu, v neděli se po týdnu otevřou banky a obchody.

V neděli, kdy v Egyptě začíná pracovní týden, se v Káhiře po více než týdnu opět otevřou banky, úřady a také řada obchodů a továren, které zůstaly kvůli nepokojům uzavřeny. Obnovena je také doprava v Káhiře a provoz řady vlakových spojení.
 

Mnozí obyvatelé hlavního města se v neděli vrátí do práce. Desítky demonstrantů však budou na náměstí Tahrír pokračovat v protestech.


ČTĚTE TAKÉ:

Egyptský viceprezident Sulejmán údajně přežil pokus o atentát
 

Vláda doufá, že se i přesto život v Egyptě pomalu vrátí do normální situace. Řada lidí si stěžovala, že kvůli násilným protestům vázlo zásobování a mnohé obchody musely zavřít, protože všechno zboží vyprodaly. Lidem docházely základní potraviny i peníze.
 

Před bankami se proto již od rána tvoří fronty Egypťanů, kteří chtějí vybrat peníze a zaplatit účty. Podle odhadů se ekonomické ztráty za jeden den protestů vyšplhaly na 310 milionů dolarů (5,5 miliardy korun).


Do jednání se vloží i Muslimské bratrstvo

Egyptské opoziční Muslimské bratrstvo v sobotu oznámilo, že bude jednat s viceprezidentem Umarem Sulajmánem o ukončení politické krize v Egyptě. Nejvlivnější opoziční seskupení se jednání opozice s vládou původně nechtělo zúčastnit, informuje v neděli agentura AFP.
 

"S ohledem na zájmy národa a jeho institucí a znepokojení ze zachování nezávislosti země jsme se rozhodli zahájit jednání,“ oznámil nejmenovaný představitel Muslimského bratrstva.
 

Jednání s viceprezidentem Sulajmánem mají být zaměřena na odstranění zásahů cizích států do egyptských záležitostí. Muslimské bratrstvo chce také projednat zvolení nového parlamentu a přechodné období do zářijových prezidentských voleb.


Protesty v Egyptě pokračují 13. dnem. Za tu dobu si vyžádaly až 300 obětí. Demonstranti požadují okamžitý odchod prezidenta Husního Mubaraka z čela země. Ten chce ale ve funkci zůstat do prezidentských voleb plánovaných na letošní září.
 

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz