Zpravodajství

Jak se loví ryby v lese? Na dírky!

Ani v zimě rybáři nezahálejí. Protože na rybnících je v těchto dnech pořád ještě silný led, vyrážejí rybáři na dírky. A protože ryby se ukrývají mezi zatopenými stromy a v rákosí, žertují rybáři, že chodí na ryby do lesa.

Ve Skandinávii má lov na dírkách dlouholetou tradici a je tam velmi populární. Tenhle typ lovu se pomalu dostal i k nám a podle rybářů ho mohou vyzkoušet i začátečníci. U nás je zatím lov ryb pod ledem zakázaný, výjimku ale může udělit příslušný krajský úřad.

O sportovním rybolovu ale zákon mlčí, proto je na každém provozovateli revíru, zda lov na dírky ve svém revíru povolí. Proutky, se kterými se chytá na dírkách, se jmenují balalajky. Jako nástrahy se používají marmyšky. Jedná se o umělou nástrahu, která v kombinaci s nástrahou na háčku představuje malou rybku nebo jiného živočicha, který se potýká se svou kořistí. To pak vyprovokuje ryby k útoku. Marmyška se skládá z háčku, který na sobě mívá kvůli větší atraktivitě i korálek. Na marmyšku se pak na háček navlékne červík. Rybáři udržují červíky v teple, aby se pořádně mrskali, mívají je tedy po kapsách v krabičkách.


Rybaření v zimě


Základem je vyvrtat si dírku, na to existují speciální vrtáky, měla by mít zhruba 30 centimerů v průměru, pak se z dírky vybere děrovanou naběračkou led a může se začít chytat. Protože je balalajka malá, dá se i citem v ruce poznat, že vám rybka zabírá. Nahodíte, počkáte až vám návnada klesne na dno, to poznáte tak, že se vlasec přestane napínat, a pak povytáhnete návnadu o zhruba 4 centimetry nad dno. Občas s návnadou pohybujete nahoru a dolů, tím přilákáte rybu. Pak už jen stačí ji nechat zhruba čtyři vteřiny okusovat červíka a zaseknout.


Rybáři v těchto dnech chytají na dírkách nejčastěji malé okouny. Je to dravá rybka, zhruba 10 – 15 centimetrů dlouhá. Takhle malé ryby se ale k jídlu nehodí, nejčastěji je rybáři přenášejí do jiných revírů na zarybnění, protože okoun je ryba, která se tře jako jedna z prvních – tedy na jaře.


„Je to takové zpestření zimy. Spousta rybářů si myslí, že v zimě se nedá chytat. Dírky jsou takové povyražení, trošku promrznete, popovídáte si s kolegy. Tenhle způsob lovu si mohou vyzkoušet i začátečníci, není na tom nic těžkého. Jen se musí dávat pozor na tloušťku ledu, pod 20 centimetrů už je to riziko,“ říká zkušený rybář Richard Popadinec.
 

tn.cz / kar/ Daniela Pilařová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz