APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Města budoucnosti mají vypadat jako šmoulí vesnice

Města budoucnosti mají vypadat jako šmoulí vesnice
Zdroj: Oficiální zdroj

Japonští architekti plánují, jak by měly vypadat metropole za 50 let. Jejich vize je víc než kuriózní – je dětinská.

Obyvatelé futuristického města KasaUovo si budou připadat, jako by žili věčné Velikonoce. Navrhl ho italský architekt Roberto Casatti a skupina inženýrů z Tuscanu. Domky ve tvaru vajec jsou vyrobené pouze z recyklovaných materiálů – například z pneumatik nebo zbytků obalů od potravin.

Tvar 70 metrů čtverečních velkých domů není náhodný. Kromě toho, že údajně působí velmi optimisticky a vesele, jsou také velice energeticky úsporné. V tom má architekt nepochybně pravdu; oválné předměty vyzařují méně tepla než hranaté. Podle Casattiho by měly vejčité domky vyrůstat ve shlucích, které by měly tvořit města.

Zdroj: Oficiální zdroj

Domky by sice měly být zvenčí tvarem úplně stejné, odlišovat by se měly jen barvou. Autor zvolil pro projekt pastelové barvy, díky nimž však domečky vypadají jako z dětské stavebnice. Interiéry budou modulární, takže si je každá rodina bude moci přizpůsobit podle svých potřeb a finančních možností. Všechny mají být pasivní, takže nebudou spotřebovávat ani o Watt víc, než je potřeba.

Domy by navíc neměly být ani přehnaně drahé, podle odhadů by jejich cena neměla přesáhnout 190 tisíc dolarů – asi 3 miliony korun. Japonský investor teď hledá levný pozemek, kde by mohly italské pozemky vyrůst.

tn.cz / kar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz