Zpravodajství

MAPA: Největší alkoholici světa! Češi jsou na 2. místě!

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) vydané 11. února, byla spotřeba alkoholu na jednoho člověka v roce 2005 6,1 litru. Informaci přinesl portál Economist.com.

Největší konzumenty alkoholu můžete najít v Evropě a v bývalých státech Sovětského svazu. Nejvíce pijí Moldavané, jejich spotřeba představuje 18,2 litrů čistého alkoholu na jednu osobu za rok. Přičemž více než deset litrů z jejich spotřeby představuje podomácku vyrobený alkohol.


Hned na druhém místě jsou Češi. Za rok vypijeme v průměru o necelé dva litry alkoholu méně než Moldavané. Přesto je to neuvěřitelných 16,4 litru čistého alkoholu ročně! I Slováci patří mezi největší alkoholiky se spotřebou 13,3 litru alkoholu ročně.


ČTĚTE TAKÉ:


Podle WHO alkohol má na svědomí 2,5 milionů úmrtí ročně, což je více než úmrtí na AIDS a tuberkulózu. V Rusku a bývalých sovětských zemích zemře jeden z pěti mužů na následky pití alkoholu.
 

WHO upozorňuje také na to, že téměř 30 procent z celkové světové produkce alkoholu představují podomácku vyrobené a pašované lihoviny.
 

Podle zprávy WHO počet úmrtí roste celosvětově, a to zejména v zemích, kde zvyšující se příjmy zvyšují spotřebu alkoholu. Jedná se hlavně o hustě osídlené země Jižní Afriky, Asie a Indie. Oproti tomu je spotřeba alkoholu nízká v zemích severní a subsaharské Afriky, kde žije mnoho muslimů, kteří mají pití alkoholu zakázáno náboženstvím.
 

tvnoviny.sk

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz