Zpravodajství

Severokorejský vůdce Kim Čong-il slaví narozeniny

Severokorejský vůdce Kim Čong-il slaví ve středu 69. narozeniny, informuje agentura AFP. Jeho narozeniny a stejně tak narozeniny a den úmrtí jeho otce Kim Ir-sena jsou v zemi největšími svátky.

"Celou zemi prostupuje hrdost a radost,“ napsala státní agentura KCNA.

Pro Severní Koreu každý 16. únor znamená oslavy spojené s oficiálními akcemi, vojenskými přehlídkami, sportovními utkáními, koncerty, zpěvy a tancem v ulicích a také extra přídavky rýže pro dělníky a sladkostí pro děti.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč útočí Severní Korea na svého jižního souseda?

Navzdory tomu, že je kvůli ekonomické krizi v zemi velmi omezený rozpočet na oslavy, slavnosti jsou velkolepé. Umělecká vystoupení, filmové přehlídky, synchronizované plavání a výstava Kimčongilíí, zvláštní odrůdy begonií, to vše je v nejvýznamnější den v roce připraveno pro Severokorejce.

Skromné finanční možnosti se tak projevují v jiné oblasti – v některých částech Severní Koreje nedostali dělníci tradiční příděl jídla navíc.


 

Kim Čong-il údajně před dvěma lety prodělal mrtvici. Na nedávné ojedinělé konferenci vládnoucí strany KLDR však byl potvrzen v roli generálního tajemníka a nic nenasvědčuje tomu, že by ztrácel moc. Záběry televize ukázaly, že Kim Čong-il lehce kulhá, vydržel však stát celou hodinu a kynout vojákům ozbrojeným automatickými zbraněmi, bajonety a meči, raketám a tankům. Na tváři se mu objevila rozsáhlá skvrna, její původ není známý.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz