Zpravodajství

PORYBNÝ napadený PYTLÁKEM chytil stejného lumpa podruhé

Dramatický zážitek porybného, na něhož pytlák zaútočil svým autem, a vezl jej desítky metrů na kapotě, má pokračování. Napadený porybný totiž stejného pytláka chytil o několik dnů později znovu!

V rizikové povolání se pomalu mění zaměstnání porybného Jakuba Vávry z Ostravy. Jako profesionální člen rybářské stráže čelil před nedávnem nebývale agresivnímu útoku pytláka, který na něj poblíž řeky Odry v Ostravě-Zábřehu po přistižení zaútočil svým autem, a vezl jej asi osmdesát metrů na kapotě svého vozu. Jakub Vávra brutální útok naštěstí přežil ve zdraví, přičemž dvaatřicetiletému pytlákovi se tehdy nakonec podařilo utéct. Pokoj si však nedal. Už po několika dnech totiž Jakub Vávra narazil na stejného pytláka podruhé!
 

PSALI JSEM:

DĚS! Pytlák nabral porybného autem, pak ho vezl na kapotě


Tentokrát lovil bez povolení ryby na štěrkovně v Bohumíně. A nevybíravě se choval i při druhém přichycení! Strážce revíru Jakuba Vávru okamžitě poznal, ale místo omluvy za to, že jej málem zabil autem, mu naopak vyčetl, že se kvůli němu dostal do problémů. “Nijak se mi neomluvil, jen prohlásil, že zpanikařil,“ říká Jakub Vávra s tím, že i napodruhé bylo s pytlákem těžké pořízení. “Chtěl se z toho i tentokrát vyvlíknout, nechtěl mi ukázat doklady, teprve když jsem ho upozornil, že jestli mi i podruhé uteče, že z toho budou o to větší problémy, tak začal trochu spolupracovat,“ doplňuje Jakub Vávra, který se za poslední tři roky, kdy pracuje jako profesionální člen rybářské stráže, stal několikrát terčem útoku pytláků. “Za loňský rok jsem zadržel patnáct pytláků, a několikrát mě napadli, většinou pěstmi, několikrát jsem na obranu vytahoval pepřový sprej. Ale nikdy jsem se nesetkal s tak brutálním útokem, že by na mě někdo zaútočil autem,“ říká Jakub Vávra. Podle policie hrozí pytlákovi za napadení úřední osoby až šestileté vězení. I přes hrozbu takových trestů však agresivita pytláků i počet útoků na strážce stoupá!


“My obhospodařujeme revíry v celém Moravskoslezském kraji, ve větší části Olomouckého kraje a v části Zlínského kraje, máme přes osm set členů rybářské stráže a k tomu několik profesionálních strážců. A většina strážců už se setkala s nevhodným chováním rybářů, nebo pytláků, mnoho z nich bylo fyzicky napadeno, a to buď pěstmi, nebo dokonce nožem, velmi časté jsou slovní útoky,“ potvrzuje jednatel Územního výboru Českého rybářského svazu pro Severní Moravu a Slezsko Přemysl Jaroň. “V poslední době dokonce několik případů napadení člena rybářské stráže pytlákem skončilo u soudu, a padl i nepodmíněný trest. Nám se však i tyto tresty jeví jako nedostatečné,“ dodává Jaroň s tím, že situace s pytláky se stále zhoršuje. “Vzhledem ke stoupající agresivitě pytláků máme lokality, kam zejména ve večerních hodinách už neposíláme hlídkovat jednotlivé strážce, ale chodí tam ve dvojicích, nebo ve trojicích,“ přiznává Jaroň, podle něhož strážci každý rok zjistí v průměru 30-35 případů pytláctví a zhruba 400-500 případů porušení rybářského řádu držiteli povolenek.


“Problém je v tom, že od ledna 2010, kdy byla provedena změna trestního zákona, už se pytlák, pokud nezpůsobí škodu vyšší než pět tisíc korun, nedopouští trestného činu, ale páchá jen přestupek. To zapříčinilo prudký nárůst pytláků v rybářských revírech,“ vysvětluje příčinu zvýšené aktivity i agresivity pytláků Jakub Vávra, jehož děsivý zážitek na kapotě pytlákova auta od další práce nijak neodradil. “Měl jsem sice strach, že mě shodí a přejede, ale zároveň jsem nechtěl, aby mi utekl,“ uzavírá Jakub Vávra.
 

Marek Švidrnoch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz