Zpravodajství

VIDEA: 500 Čechů OHROŽOVALO silné ZEMĚTŘESENÍ na Novém Zélandu

Na Novém Zélandu, který postihlo zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály, v současné době pobývá 500 českých turistů. Informoval o tom v úterý viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Zemětřesení ve městě Christchurch si vyžádalo nejméně 65 obětí. Dalších až 200 lidí je uvězněných v troskách budov. Město je přitom podle Okamury pravidelnou zastávkou českých poznávacích zájezdů a do konce února tam měly směřovat další české skupinové zájezdy.

PODÍVEJTE SE, JAK MUSELI ZÁCHRANÁŘI NA NOVÉM ZÉLANDU ZACHRAŇOVAT LIDI:


 

PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY Z NOVÉHO ZÉLANDU:PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY POŘÍZENÉ PŘÍMO VE CHVÍLI, KDY ZEMĚTŘESENÍ NASTALO:


 

PODÍVEJTE SE NA LETECKÉ ZÁBĚRY Z NOVÉHO ZÉLANDU:


 

Český konzul v Sydney Pavel Pitel sdělil České televizi, že nemá zprávy o tom, že by mezi oběťmi byli Češi. "S obtížemi se mi podařilo se telefonicky spojit a několika krajany," uvedl. "Nevím o nikom, kdo by utrpěl zranění, nebo, nedej bože, zemřel," prohlásil.
 


 

Pitel dodal, že na Novém Zélandě žije až devět tisíc Čechů. Ve městě Christchurch se mohlo podle jeho odhadů pohybovat mezi tisícem a dvěma tisíci Čechů včetně sezonních turistů.

PSALI JSME:

TRAGÉDIE: Zemětřesení ZABÍJELO! Nejméně 65 obětí
 

Město Christchurch patří mezi nejhezčí města jižního ostrova Nového Zélandu, který ročně navštíví kolem pěti tisíc českých turistů.
 


 

AČCKA zatím nemá žádné informace, že by zemětřesení postihlo některého z českých turistů. Pro zájezdy, které měly do města Christchurch směřovat nabídnou cestovní kanceláře alternativní zastávku v jiném městě.
 

Novozélandské zemětřesení má i šťastné příběhy
 

Při zemětřesení v novozélandském městě Chritschurch zahynulo v úterý nejméně 65 lidí, dvě stovky dalších jsou pohřešovány. V troskách zřícených budov je však místo i pro příběhy se šťastným koncem, píše webový portál deníku New Zealand Herald.
 

Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály udeřilo ve 12:51 místního času (01:51 SEČ). Pip Rambyová byla v té době v sedmém patře výškové budovy televizní stanice Canterbury TV (CTV). "Měli jsme schůzku v jedné z rohových místností a najednou začaly otřesy," vypověděla.
 

"V místnosti nás bylo deset a nebyla cesta ven. Nemohli jsme ke dveřím a potom - to je těžké popsat," pokračovala žena.
 

"Když to skončilo a konečně jsme se kolem sebe rozhlédli, budova byla v podstatě srovnaná se zemí. My jsme byli na zemi. Zavolali jsme na lidi, kteří to sledovali a ti nám pomohli z trosek,"líčila Rambyová.
 

Většina lidí, se kterými byla v místnosti, utrpěla jen malé zranění. Z budovy zbyly jen hořící trosky.
 

Otřesy srovnaly se zemí také symbol města - katedrálu na náměstí Victoria Square.
 

"Byl jsem na náměstí přímo před katedrálou. Celá přední strana se zřítila a vyběhli z ní lidé. Další určitě zůstali uvnitř," vypověděl očitý svěděk John Gurr.
 

Kromě katedrály se při otřesech zbortily i další budovy v centru města. Anne Vossová čekala v jedné z nich na záchranu. Dočkala se po šesti hodinách.
 

"Napadlo mě, že nejlepší bude, schovat se pod stůl, jenže se propadl strop a zasypal ho. Nemohla jsem se hýbat, jsem úplně vyděšená," přiznala žena.
 

Záchranáři v pátrání po uvězněných lidech pokračují i v noci.
 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz