Zpravodajství

OSCAROVÁ noc je TADY! Sledujte dění v Los Angeles

V neděli budou v Los Angeles již po třiaosmdesáté udělovány nejprestižnější filmové ceny na světě – Oscaři. Přinášíme několik základních faktů o letošních Cenách Akademie filmového umění a věd za zásluhy, jak zní oficiální název ocenění.

Slavnostním ceremoniálem předávání cen budou v Kodak Theatre na Hollywood Boulevard provázet herci Anne Hathawayová a James Franco. Franco sám je přitom nominován v kategorii nejlepší herec v hlavní roli za snímek 127 hodin.

Přenos z udílení výročních cen Academie můžete sledovat  TADY.

Přímý přenos můžete sledovat již od půlnoci. Vlastní udílení cen by mělo začít asi ve dvě hodiny v noci. Předtím můžete sledovat dění na červeném koberci.


Ceny v jednotlivých nominacích předají například herečky Annette Beningová, Halle Berry, Sandra Bullocková nebo Gwyneth Paltrowová, herci Jeff Bridges, Hugh Jackman a Robert Downey Jr. a mediální hvězda Oprah Winfreyová.

Na osmioscarového MILIONÁŘE Z CHATRČE se podívejte ZDE

Válečný film TEMNÝ ÚSVIT s Christianem Balem můžete vidět ZDE

Drama CRASH, které vyhrálo Oscary v roce 2006, si pusťte ZDEKrálova řeč má 12 nominací

Akademie filmového umění a věd oznámila nominace 25. ledna v Metro Goldwyn Theatre v Los Angeles. Nejčastěji – celkem 12krát – padlo jméno britského snímku Králova řeč (King's Speech). Deset nominací si odnesl western v režii bratří Coenových Opravdová kuráž (True Grit), po osmi Počátek (Inception) a The Social Network. Následuje boxerské drama Fighter se sedmi nominacemi, 127 hodin se šesti a Toy Story 3 a Černá labuť (Black Swan) s pěti nominacemi.

V hlavní kategorii nejlepší film jsou nominovány snímky Králova řeč, Opravdová kuráž, Počátek, The Social Network, 127 hodin, Černá labuť, Fighter, Děcka jsou v pohodě (The Kids Are All Right), Toy Story 3 a Winter's Bone (Zmrzlá na kost). Akademie v roce 2009 zvýšila počet filmů nominovaných v této kategorii z pěti na deset, aby se dostalo i na komedie a "lidovější" snímky.

O cenu pro nejlepšího herce v hlavní roli se utkají Javier Bardem (role malé rybky barcelonského podsvětí v mexicko-španělském filmu režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua Biutiful, za svůj výkon již získal Zlatou plamu na festivalu v Cannes), Jeff Bridges za remake westernu o dívce, jež hledá vraha svého otce (Bridges si Oscara v této kategorii odnesl loni za film Crazy Heart), Jesse Eisenberg, jenž si zahrál zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, a James Franco za roli amatérského horolezce, jemuž balvan uvěznil ruku a on pět dní marně čekal na pomoc, ve snímku 127 hodin založeném na skutečném příběhu.

Za největšího favorita je však považován Colin Firth, který v Králově řeči ztvárnil britského panovníka Jiřího VI., jenž zemi vedl během druhé světové války a stal se symbolem protinacistického boje. Aby mohl ke svému lidu promluvit, musel však překonat své koktání.

Zdroj: oficiální zdrojNicole Kidmanová, nebo Natalie Portmanová?

Cenu pro nejlepší herečku v hlavní roli si mohou odnést Annette Beningová za roli lesbické matky dvou dětí, které se rozhodly najít svého biologického otce, ve filmu Děcka jsou v pohodě (The Kids Are All Right), Nicole Kidmanová za Rabbit Hole (Králičí nora), kde ztvárnila roli matky, jež přijde o jediného synka, Jennifer Lawrenceová za výkon ve filmu Winter's Bone, kde hraje 17letou dívku, jež se snaží zachránit svou rodinu před životem bezdomovců, Natalie Portmanová, jež hraje ve snímku Černá labuť baletku, která při práci na Labutím jezeru odhaluje svou temnou stránku, a Michelle Williamsová za roli v "portrétu amerického manželství" Blue Valentine (Modrý Valentýn).

Nejlepším hercem ve vedlejší roli může být vyhlášen Christian Bale (Fighter), John Hawkes (Winter's Bone), Jeremy Renner (The Town), Mark Ruffalo (Děcka jsou v pohodě) nebo Geoffrey Rush (Králova řeč). Na cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli jsou nominovány Amy Adamsová (Fighter), Helena Bonham Carter (The King's Speech), Melissa Leo (Fighter), Hailee Steinfeldová (Opravdová kuráž) a Jacki Weaverová (Království zvěrstev).

Na vyhlášení ceny za nejlepší režii budou s napětím čekat Darren Aronofsky (režisér Černé labutě), Ethan a Joel Coenovi (Opravdová kuráž), David Fincher (The Social Network), Tom Hooper (Králova řeč) a David O. Russell (Fighter). K největšímu překvapení při nominačním večeru došlo právě v této kategorii, když akademici nenavrhli ocenit Christophera Nolana, jenž natočil Počátek.

Akademie uděluje ceny již od roku 1929 a v Kodak Theatre se ceremoniál koná od roku 2002. Ceny se označují Oscar podle zlaté sošky rytíře s mečem v rukou stojící na cívce filmového pásu. Podle legendy knihovnice akademie Margaret Herricková při jejím spatření zvolala: "Vypadá úplně jako strýček Oscar." Legend je však mnohem víc, podle jiné sošku Oscarem pojmenovala norsko-americká sekretářka šéfa studia MGM Louise B. Mayera Eleanor Lillebergová, protože jí připomínal norského krále téhož jména. Vymyšlení přezdívky si osobovala i herečka Bette Davisová. Oficiálně se označení Oscar začalo používat v roce 1939.

Tvůrci sošky vysoké 34,5 centimetru se 7,5centimetrovým podstavcem a o váze 3,85 kilogramu jsou výtvarník Cedric Gibbons a sochař George Stanley.

Předávání cen se vysílá živě ve více než 200 zemích po celém světě. Až do roku 2010 putovalo do rukou vítězů 2789 Oscarů.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz