Zpravodajství

Norsko ukončilo pátrání po plachetnici, která se ztratila v Antarktidě

Norské úřady v úterý odvolaly pátrání po plachetnici, která se před týdnem ztratila v bouři v oblasti Rossova moře u pobřeží Antarktidy. Tři členové posádky byli prohlášeni za mrtvé, informuje agentura AFP.

Čtrnáctimetrová norská jachta Bersek s pěti muži na palubě se dostala do problémů minulé úterý ráno v nejhorší bouři za posledních 20 let – vítr dosahoval rychlosti až 180 kilometrů za hodinu. Ještě předtím ale z jachty na pobřeží Antarktidy vystoupili dva členové expedice, která se na čtyřkolkách chtěla vydat k jižnímu pólu.


Zatímco dvojici Norů na pevnině se podařilo zachránit a letecky dopravit na Nový Zéland, zbývající trojici posádky norské jachty – Nory Toma Gisleho Belliku (36) a Roberta Skaanese (34) a Brita Leonarda Bankse (32) – záchranáři nenašli. Z moře vytáhli jen poškozený nafukovací záchranný člun.


Vůdcem expedice byl Jarle Andhoy, který je jedním ze dvou zachráněných. Norské úřady ho kritizují, že výpravu do tak nehostinných oblastí uspořádal bez nutných povolení.
 

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudy Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, rovněž člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz