Zpravodajství

JAPONSKO: Úroveň radiace v Tokiu stoupla DVACETKRÁT!

V japonské metropoli Tokio byl v úterý ráno zaznamenán zvýšený výskyt radiace. Prozatím ale není zdraví obyvatel ohroženo, informují agentury AFP a Reuters.

"Monitorujeme větší než normální množství radiace dnes ráno v Tokiu. Nejde ale o úroveň, při které by bylo ohroženo lidské zdraví," prohlásil Siri Koga, úředník tokijské radnice.

ČTĚTE TAKÉ:

PŘÍMÝ PŘENOS Z JAPONSKA: Další výbuch! Radiace stoupá!

Další úředník sdělil, že v úterý ráno byla v Tokiu naměřena radiace 0,809 μSv (mikrosievertů) za hodinu. Podle japonských médií jde o 20násobně vyšší hodnotu, než jaká byla naměřena v pondělí.

Při rentgenu hrudníku člověk dostane dávku přibližně 20 μSv.

Radiace se šíří ze zemětřesením poškozených reaktorů v jaderné elektrárně Fukušima 1, která je vzdálena od Tokia 250 kilometrů.

V úterý ráno byla u jaderné elektrárny naměřena radiace 8 217 μSv za hodinu. Roční dovolená dávka radiace pro člověka je 1000 μSv. Za jednu hodinu u elektrárny Fukušima tak lidé mohou dostat osminásobně větší dávku radiace, než je limit za celý rok. "Nyní mluvíme o úrovních radiace, které mají dopad na lidské zdraví," řekl tajemník japonské vlády Jukio Edano.

Místní úřady proto vyzvaly Japonce žijící ve vzdálenosti mezi 20 až 30 kilometry od elektrárny, aby nevycházeli ven. Rovněž byla okolo zařízená vyhlášena bezletová zóna.

Fukušima 1 se potýká s problémy po mohutném zemětřesení o síle 8,9 stupně Richtera, které v pátek postihlo japonský ostrov Honšú. V sobotu nastala exploze v budově prvního reaktoru a v pondělí došlo k výbuchu u třetího reaktoru. K další explozi došlo v úterý - zasažen byl druhý reaktor.

V aglomeraci Tokia žije přibližně 30 milionů lidí.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz