Zpravodajství

Tohle jí patří! Matka uškrtila své dítě. Půjde za to na 13 let sedět

Městský soud v Praze v úterý poslal na 13 let do vězení Kláru Saslíkovou, která podle obžaloby loni v dubnu po porodu uškrtila své právě narozené dítě a v Čakovicích ho pohodila do křoví.

Obžaloba 31letou bezdomovkyni vinila z vraždy ze zvlášť zavrženíhodných pohnutek, za což jí hrozil i výjimečný trest. Podle kriminalistů v druhé polovině dubna loňského roku porodila své v pořadí již třetí dítě, to však bezprostředně po porodu uškrtila a pohodila u garáží v Praze - Čakovicích. Tělíčko nalezli kriminalisté až na začátku července, přivedl je tam výslech matky, kterou tehdy podezírali z odložení novorozence v Hořovicích.
 
Policie si totiž původně myslela, že bezdomovkyně je matkou jiného dítěte, které loni na konci dubna nalezla ve sklepě uklízečka hořovické nemocnice. Berounští policisté podezřívali z odložení dítěte právě Saslíkovou, ale ta je přivedla na stopu mrtvého novorozeněte.
 
Soud se dnes rozhodoval mezi dvěma možnostmi. Buď by dal za pravdu obhajobě, podle níž Saslíková jednala v poporodním šoku, a čin by kvalifikoval jako vraždu novorozence matkou s maximálním možným trestem 8 let vězení, nebo by vyhověl obžalobě a Saslíkovou poslal za uváženou vraždu do vězení na dvojnásobnou dobu.
 
Právě k tomu, zda bezdomovkyně chlapce zabila v silném rozrušení, nebo jeho vraždu plánovala, se dnes vyjadřovali soudní znalci. Saslíková podle nich nemohla být v šoku, neboť toto bylo již její třetí těhotenství. Ani k jednomu z dětí se ale podle obžaloby nechovala jako matka, první dceru vychovává její bývalý manžel, druhou adoptoval její bývalý partner.
 
Saslíková není podle soudního znalce z oboru psychiatrie duševně nemocná, naměřili jí IQ 77. Odsouzená, která nikdy nepracovala, podle něj pouze nedomýšlí své skutky a čeká, až se věci prostě stanou. Saslíková se mu navíc svěřila, že měla před porodem obavy, že na dítě bude muset platit alimenty, stejně jako na své předchozí dvě dcery. Za jejich neplacení byla již dokonce trestána.
 
Saslíková se podle předsedkyně senátu Veroniky Čeplové na příchod dítěte nijak nepřipravovala, byť o jeho umístění do babyboxu mluvila. V noci před porodem byla u známých, ti jí ale zakázali rodit v bytě a chtěli jí zavolat sanitku. Saslíková namísto toho ale odešla, protože se podle vlastních slov bála, že by jako nepojištěná neměla porodnici z čeho zaplatit. Dítě pak porodila ve čtyři hodiny ráno ve křoví v ulici K sedlišti. Pupeční šňůru přestřihla nůžkami, a když dítě začalo křičet, uškrtila jej.
 
Předsedkyně senátu se nakonec rozhodla udělit trest pod hranicí trestní sazby za vraždu, polehčující okolností podle ní byl především fakt, že se Saslíková přiznala, byť nemusela. Vzhledem k tomu, že kriminalisty k tělíčku zavedla až po několika měsících, nikdo by nebyl schopen rozpoznat, zda dítě zemřelo násilnou smrtí či nikoli. "Kdyby řekla, že se chlapec narodil již mrtvý, nemuseli jsme tu dnes vůbec být," uzavřela případ Čeplová.
Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz