Zpravodajství

To jsou unikáty! Lidé dali muzeu nádherné nože

V Mikulášovicích u Rumburka vznikne muzeum nožů. Firma Mikov tu vyrábí nože už od 18. století, teď se chystají otevřít muzeum s těmi největšími unikáty, bude ale mapovat i nožířskou produkci od začátku výroby.

Firma vyhlásila šrotovné na staré nože. "Udělali jsme to v době krize, jako takovou legrácku a odpověď na šrotovné, které vyhlásily ostatní firmy. Ten, kdo k nám donesl svůj starý nůž, mohl si koupit nový jen za polovic. Setkalo se to s velikou odezvou, hlavně starší lidé byli nadšení, že dostanou nový nůž za stejnou cenu, za jakou si kupovali ten svůj starý ještě coby pionýři,“ říká obchodní ředitel Ladislav Bezděk. Při akci šrotovné se do Mikova vrátila stovka nožů.

Muzeum teprve sbírá exponáty, provoz muzea zahájí na začátku léta. Už teď tu jsou k vidění opravdové bonbonky. "Máme tu nůž, takzvaný Indián, jsou tu Rybičky, naše slavné vyhazováky a spoustu dalších. Máme tu také výstavku toho, co lidé s noži dokážou vyvádět a co všechno naše nože vydrží. Je tu třeba i nůž, který prošel skatrovačkou. K vidění tu budou i břitvy nebo kuchyňské či lovecké nože,“ říká Bezděk.

Rybičky vévodí v Čechách, v cizině zas vyhazováky

K vlajkové lodi Mikulášovické firmy patří nožík známý pod jménem Rybička. "Klasické verze se v Čechách prodá několik desítek tisíc kusů ročně. Pořídit si také můžete rybičku s mosaznou střenkou pozlacenou 24 karátovým zlatem a damaškovou čepelí a také stříbrnou se střenkou z masivního stříbra a čepelí z damaškové oceli," říká Bezděk. Zahraniční zákazníci, jako třeba v Německu dávají přednost vyhazovacím nožům.

Nožířský průmysl upadnul po atentátech z 11. září 2001. Do spousty zemí byl zakázán dovoz nožů jako zbraní, firmy se ale začínají zvedat ze země a poptávka po nožích se začíná opět zvedat. Mikulášovická firma vyrábí nože už od roku 1794.

Daniela Pilařová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz