Zpravodajství

Nejdražší psí plemena: nejluxusnější pes stál 26,5 milionu

Nejdražší psí plemena: nejluxusnější pes stál 26,5 milionu
red

Červená tibetská doga se stala nejdražším psem světa – prodali ji za 10 milionů čínských juanů. V přepočtu je to asi 26,5 milionu korun.

Psa si pořídil čínský uhlobaron ze severu země. Pojmenoval ho Hong Dong neboli Velký Špouchanec. Devadesátikolový psí obr je opravdu zvířetem pro multimiliardáře; kromě biokuřat žere nejraději mořské okurky a drahé mořské plže ušně červené.

A to je přitom Šplouchanec zatím ještě štěně. Až dospěje, může dospělá tibetská doga vážit až 140 kilogramů! Podle chovatele Lu Lianga, který psa prodal, však Špouchanec nikdy tak tlustý nebude; údajně je nádherným exemplářem svého plemene.


Pes-voják

Tibetské dogy jsou jedním z nejstarších psích plemen. První písemná zmínka o tibetské doze je z roku 1121 př. n. l. v čínské knize letopisů. Zmiňuje se o ní Aristoteles, Alexandr Veliký, který ji zřejmě přivezl do Evropy, a také velký cestovatel Marco Polo. Úžasné je, že se tyto dogy od starověku zřejmě téměř nezměnily.

Tito obři měří kolem 71 centimetrů, takže není divu, že byli využíváni především pro hlídání a také k boji. V tibetských klášterech je měli k hlídání dobytka i lidských životů. Tyto dogy se proslavily i v armádách mongolského dobyvatele Čingischána. Ten, když dobyl Čínu, asi 30 tisíc těchto psů začlenil do svého vojska. Prý budili hrůzu, už jen když se na bojišti objevili…


Číňané a psi


Dnes je toto plemeno ohrožené. Číňané ho nejdříve snažili vyhubit, později se málem ztratilo kvůli nadměrnému křížení. Čistokrevné tibetské dogy jsou však velice ceněné. V nejvyšších společenských vrstvách se tibetské dogy staly symbolem bohatství a nahradily v tom zlaté šperky. Objevit se na večírku zlaté mládeže bez tibetské dogy po boku, to je dnes v Pekingu opravdový trapas…


Vztah Číňanů k pejskům se za posledních 40 let neuvěřitelně změnil. Zatímco za Mao Ce-tunga byli psi maximálně na jídelníčcích a jejich chov byl považován za buržoazní zlozvyk, dnes jsou nesmírně oblíbení a trh s nimi jen kvete.

Další cenoví rekordmani

Mezi velmi drahá plemena patří lvíček. Malý dlouhorstý pes byl téměř vyhuben v době renesance a dnes se jedno štěně prodává za 84 až 140 tisíc korun.

V roce 1963 byl na světě jen jediný registrovaný kanadský eskymácký pes. Dnes se štěňata tohoto plemene prodávají za 126 tisíc korun.

Velmi nároční na údržbu i na pořizovací cenu jsou samojedi, plemeno ruských tažných psů. I za ně se platí 70 až 126 tisíc za stěně.

Plemeno Kavalír King Charles španěl není až tak vzácné, ceny štěňat se ale hodně liší podle kvalit psa. Začínají na 17 tisících korun, mohou ale vyšplhat na čtvrt milionu.

I když tibetský mastif je mezi čínskými milionáři velmi populární, není cenově nedotupný. Štěně se dá koupit už za cenu od 56 do 84 tisíc korun.

Cenu anglických buldoků zase žene vzhůru fakt, že jim moc nejde rozmnožování, a tak je mnohdy třeba provádět umělé oplodnění, a velká hlava si zase vynucuje provedení porodu císařským řezem. Štěňátka pak vyjdou na 42 až 56 tisíc korun.

tn.cz/ kar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz