Zpravodajství

Do zničeného JAPONSKA letí pomáhat čeští záchranáři

Z Ruzyně v pátek odletěl do Japonska šestičlenný tým profesionálních záchranářů. Budou pomáhat především v uprchlických táborech s distribucí potravin a vody.

Tým šesti profesionálních záchranářů v pátek odlétl do zemětřesením postiženého Japonska, řekla agentuře Mediafax Silvie Horáková, mluvčí liberecké humanitární organizace Hand for help Europe, která záchranáře vyslala. S sebou si veze speciální systém Gina, který pomáhá s komunikací a řízením záchranných akcí.

PSALI JSME:

Smutná bilance japonského zemětřesení: 6539 mrtvých

Skupina odlétla před 12. hodinou z pražského ruzyňského letiště do Moskvy, odkud bude pokračovat na japonské letiště Norita. Tam letadlo dorazí zhruba v sobotu v poledne místního času. Tým původně sestával ze sedmi profesionálů, kteří si vybrali neplacené volno a rozhodli se odjet pomáhat. "Jeden ze záchranářů bohužel nereagoval dobře na očkování a nebude moci odletět," uvedla Horáková. Další člen skupiny žije dlouhodobě v Japonsku a je již na místě.

PODÍVEJTE SE:

Záchranáři v Japonsku

Na misi, která by měla trvat zhruba dva týdny, s sebou povezou záchranáři ze Sibřiny kromě základního vybavení na vyprošťování i český systém pro krizové řízení Gina. Jedná se o interaktivní mapový software, který usnadňuje navigaci v terénu, komunikaci mezi jednotlivými záchranáři i jejich koordinaci. Postup záchranářů při pomáhání postiženým by navíc mohl být do dvou dnů přenášen on-line na internet. "Vyzkoušení internetového přenosu v praxi je jedním z cílů mise," dodala Horáková.

PODÍVEJTE SE:

Japonsko se potýká s následky živelné katastrofy

Šestice českých záchranářů bude podle ní jakýsi předvoj, který bude na místě katastrofy sbírat informace. "Na základě těch pak rozhodneme, zda v Japonsku nebudeme realizovat dlouhodobou humanitární misi," uvedla Horáková. Záchranáři ale budou samozřejmě i přímo pomáhat.

PODÍVEJTE SE:

Humanitární pomoc do Japonska poslalo i USA

"Budeme primárně v některém z uprchlických táborů, kde budeme pomáhat s distribucí vody, jídla, budeme provádět drobnější ošetření. Jsme výborně vybaveni na předlékařskou pomoc," upřesnil velitel mise Stanislav Bornay. Záchranáři jsou podle něj ale také vybaveni lezeckou technikou a jsou připraveni na zásah přímo v terénu.

"Již nyní jsme odhodláni se do Japonska po skončení naší mise vrátit," doplnil Bornay. Hlavním cílem je ale podle něj pomocí softwaru Gina zmapovat terén pro případnou dlouhodobější misi. "Díky Gině mohou kdekoli vidět okamžitě na satelitní mapě, kde se náš tým pohybuje, zároveň ale i naše textové a obrázkové postřehy a dokonce i video," vysvětlil výhody Giny Bornay.

Ondřej Špalek, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz