Zpravodajství

VÁŽNÝ PROBLÉM: V zelenině a mléce je RADIACE!

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že radiace zjištěná v potravinách z okolí poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima I je závažnějším problémem, než se zprvu zdálo.

"Zcela jasně jde o vážnou situaci," prohlásil Peter Cordingley, mluvčí oblastní kanceláře WHO pro západní Tichomoří ve filipínské Manile. "Je to mnohem vážnější, než si kdokoli myslel v prvních dnech, kdy jsme se domnívali, že tento druh problému bude omezen na vzdálenost 20 až 30 kilometrů (od elektrárny)."
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Radiace se zatím objevila v zelenině, mléce a vodě z okolí elektrárny. Japonská vláda však ujišťuje, že míra radiace není nebezpečná. Přesto zakázala prodej čerstvého mléka z prefektury Fukušima a špenátu z nedaleké oblasti. Ještě v pondělí by ale mohla vyhlásit další zákazy.Za vše může tsunami


Cordingley nicméně dodal, že WHO nemá důkazy, že by se kontaminované potraviny z prefektury Fukušima dostaly do dalších zemí. "Nenašli jsme spojnici mezi Fukušimou I a vývozem. Je ale bezpečnější předpokládat, že část kontaminovaných produktů se dostala mimo kontaminovanou zónu."

Experti WHO v ženevském sídle organizace situaci vyhodnocují a v pondělí by měli poskytnout další rady, dodal mluvčí. Upozornil ale, že zatím je těžké stanovit, zda radiace v potravinách pocházela skutečně z elektrárny Fukušima I.

Zemětřesení a následná vlna tsunami zasáhly Japonsko předminulý pátek. Zatím poslední pondělní statistiky uvádějí, že při katastrofě zahynulo 8649 lidí a dalších 13 262 je nezvěstných. Zranění utrpělo 2644 lidí. Nejvíce zasažená byla prefektura Mijagi, kde úřady zatím evidují 5244 mrtvých. Počet obětí ale pravděpodobně ještě poroste.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz