Zpravodajství

NEBEZPEČÍ ve Fukušimě: Radiace stoupá a uniká kouř!

Na reaktoru číslo 2 japonské jaderné elektrárny Fukušima, kterou poničilo nedávné zemětřesení, byly ve středu dočasně přerušeny veškeré práce kvůli vysoké úrovni radiace. Z třetího bloku navíc uniká kouř. Informuje o tom agentura Reuters.

Radiace v blízkosti reaktoru vzrostla na nebezpečnou úroveň 500 mikrosievertů za hodinu, což donutilo pracovníky, aby místo opustili.

Stovky lidí se snaží na elektrárně zabránit jaderné katastrofě. Občas však musí některé části elektrárny opustit kvůli nebezpečné úrovni radiace.

Nad třetím blokem Fukušimy se navíc objevil kouř a lidé z velína reaktoru byli evakuováni. Blok číslo 3 je sledován s mimořádnými obavami. Na rozdíl od dalších pěti reaktorů využívá nejen uran, ale i jedovaté plutonium.Jaderná elektrárna Fukušima na severovýchodě Japonska byla poškozena při mohutném zemětřesení z 11. března. Následná vlna tsunami, která byla údajně až 14 metrů vysoká, vyřadila chladicí systémy a technici se od té doby snaží snížit rostoucí teploty v reaktorech a zabránit roztavení palivových článků.Největší obavy vzbuzuje radiace, která z elektrárny unikla. Vláda evakuovala obyvatele z okolí elektrárny v okruhu 20 kilometrů. Podle středečního prohlášení japonské vlády není třeba tuto evakuovanou zónu rozšiřovat.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz