Zpravodajství

NOVÝ SVĚDEK: Kajínek nestřílel! CELÝ ROZHOVOR

Televizi Nova se ozval člověk, který tvrdí, že viděl střelbu v roce 1993, za kterou sedí ve vězení Jiří Kajínek. Podle něj Kajínek nestřílel. Muž před soudem nikdy nevypovídal. Podívejte se na celý rozhovor s ním pod titulkem článku.

Policie se k novým svědectvím nechce vyjadřovat, zabývat by se jimi měl prý soud. Muž by byl u soudu ochoten promluvit, ale pouze v případě, že bude pečlivě utajená jeho totožnost.

Jiří Kajínek, v roce 1998 odsouzený za dvojnásobnou vraždu, se opět nedočkal nového soudu. Plzeňský krajský soud v pondělí zamítl jeho žádost o obnovu řízení procesu.

Sám Kajínek u soudu na vlastní žádost nebyl. Zastupoval jej pouze advokát Tomáš Zejda. Ten svoji žádost o povolení řízení opřel o skutečnost, že na dveřích vozidla dvou obětí střelby v plzeňských borských serpentinách by musel být otisk prstů střelce, který dveře vozidla otevíral.

PODÍVEJTE SE:


Podle informace svědků měl mít střelec na ruce prsten a řetízek, což svědčí o tom, že neměl v době útoku na ruce rukavice. "Pokud by střílel Kajínek, musely by na klice dveří být jeho otisky, které by jej usvědčily. Já sám jsem si udělal vyšetřovací pokus s klikou od dveří stejného typu vozidla. Navrhuji proto udělat vyšetřovací pokus s touto klikou, aby se zjistilo, zda na ní zůstávají otisky prstů," uvedl advokát.

Soudce Tomáš Bouček zamítl návrhy na obnovu řízení jako nedůvodné.

 

Zdroj: TN.cz


Původně mělo jednání proběhnout již 10. ledna, onemocněl však Kajínkův pražský advokát. Případem Jiřího Kajínka se i nyní zabýval soudce krajského soudu Tomáš Bouček, který kauzu nejznámějšího českého trestance řešil již v minulosti. Obnovení procesu zamítl soudce Bouček Kajínkovi již v roce 2005.


Za dvojnásobnou vraždu plzeňského podnikatele Štefana Jandy a jeho bodyguarda Juliána Pokoše byl dnes padesátiletý Jiří Kajínek odsouzen v červnu roku 1998 na doživotí, ačkoliv tvrdí, že tento čin nespáchal. Říká, že jde o spiknutí policie. Vypovídal proti němu Vojtěch Pokoš, který jako jediný z trojice přežil střelbu v borských serpentinách na okraji Plzně. Ještě předtím byl Kajínek, milovník zbraní, hazardu a fotbalu odsouzen za vloupání, krádeže, útok na veřejného činitele a ve vězení skončil na 11 let. Jedním z jeho činů bylo napadení policejní hlídky, kterou odzbrojil, spoutal a odjel s jejich vozem.

Nálepku romantického hrdiny si Kajínek vysloužil především svými útěky z vězení. Poprvé utekl v roce 1993, když mu byl přerušen trest a on se nevrátil do věznice v Příbrami, když předtím neúspěšně žádal na osobní audienci u tehdejšího ministra spravedlnosti o revizi jeho případu. Po dopadení skončil Kajínek ve věznici v Českých Budějovicích, odkud se mu podařilo uprchnout díky jeho vynikající fyzické kondici. Zadržen byl o půl hodiny později. V září 1996 se Kajínek pokusil uprchnout z areálu valdické věznice, ale byl dopaden ještě v objektu káznice.

Nejslavnější útěk se však Kajínkovi podařil až po jeho doživotním odsouzení z nejstřeženější věznice Mírov v říjnu 2000, kdy zdolal hradby vězení a zmizel v dešti kulek vypálených ze služebních samopalů strážců věznice. Skrývat se dokázal Kajínek pět týdnů. Dopaden byl za dramatických okolností a za přítomnosti policejních kamer až o pět týdnů později v pražském bytě manželky jiného doživotně odsouzeného vraha, kde našel dočasný úkryt.

O případném otevření případu Jiřího Kajínka rozhodovala loni také policejní inspekce na základě informací jednoho svědka, který tvrdil, že v době zastřelení Jandy a Pokoše pracoval jako policista. Policie tehdy podle jeho slov odposlouchávala plzeňského podnikatele Antonína Vlasáka, který měl být člověkem, o kterém se mluvilo, že si objednal u Kajínka vraždu zmíněného podnikatele. V odposleších ovšem tehdy o Kajínkovi údajně nepadlo ani slovo. Odposlechy však již neexistují, pět let po případu byly skartovány.

"Policejní inspekce loni na základě svého vyšetřování dospěla k závěru, že nebyly zjištěny žádné skutečnosti potvrzující informace uváděné bývalým policistou, nelze tedy hovořit o existenci nových důkazů v kauze vražd v borských zatáčkách," napsal vyšetřovatel. Případ byl proto opět uzavřen.
Soudce plzeňského krajského soudu Tomáš Bouček bude v pondělí opět projednávat případ nejznámějšího českého vězně, doživotně odsouzeného Jiřího Kajínka, který si podal žádost o obnovu řízení svého procesu. Jednání se bude konat v nepřítomnosti populárního vězně, který zůstává ve věznici na Mírově.

Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz